Polska zorganizuje IGF 2020
29.11.2019
Za nami 14. Forum Zarządzania Internetem (IGF), które w tym roku odbywało się w Berlinie. Podczas ceremonii zamknięcia oficjalnie ogłoszono, że to Polska zorganizuje przyszłoroczną konferencję. Już wiadomo, że kolejne dyskusje o globalnej sieci odbędą się w Katowicach.
- Ta nominacja jest ważna nie tylko dla Polski, ale i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który historycznie walczył o wolność, a dziś bierze aktywny udział w debacie o fundamentalnych prawach rządzących Internetem – powiedziała w stolicy Niemiec wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. - Efektywna transformacja cyfrowa stanie się w przyszłości warunkiem rozwoju zarówno firm, jak i społeczeństw, a co za tym idzie – całej światowej gospodarki. Musimy zatem być gotowi na wyzwania, które te przemiany ze sobą przyniosą – dodała.
Na Śląsku
Przyszłoroczny IGF, będzie już 15. z kolei. Odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w dniach 2-6 listopada 2020 r.
- Historyczne miasto, leżące na styku regionów Małopolski i Śląska, w dorzeczu dwóch największych rzek Polski – Wisły i Odry, które w ubiegłym roku było także gospodarzem konferencji klimatycznej COP. Jestem przekonana, że to znakomite miejsce, by kontynuować wątki rozpoczętych w Berlinie dyskusji, ale i doświadczyć tradycyjnej polskiej gościnności – powiedziała wiceszefowa MC.
W piątek ruszyła już strona internetowa naszego wydarzenia.
Zjednoczony Internet
Motto przyszłorocznego IGF to „Internet United”. Otwarty, wolny i niepodzielony Internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami bez narażania swojej prywatności to idea, która nam przyświeca.
- Stoimy u progu nowej światowej debaty o kształcie przyszłego Internetu, w której już dziś ścierają się różne poglądy i stanowiska: czy Internet ma pozostać jeden – wspólny, czy zostanie rozdrobniony na wiele lokalnych – krajowych – Internetów? Czy ma być regulowany? Kto powinien mieć prawo nakładania kontroli i ograniczeń? Gdzie leży granica pomiędzy służącą zapewnieniu bezpieczeństwa regulacją, a wprowadzaniem cenzury? Jak daleko powinna sięgać wolność w Internecie? To szereg pytań, na które odpowiedź staramy się wypracować podczas kolejnych edycji IGF – powiedziała wiceminister Wanda Buk.
Pod egidą ONZ
IGF to inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania Internetem. W dyskusję włączają się przedstawiciele rządów, administracji, środowisko akademickie, środowisko techniczne, biznes oraz organizacje pozarządowe.