W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemiecka współpraca na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa

31.10.2024

31 października 2024 r. w Bonn, podczas drugiego dnia wizyty w Niemczech, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski spotkał się z Gerhardem Schabhüserem, wiceprezydentem Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji Niemec (BSI). Spotkanie poświęcone było omówieniu strategicznych aspektów cyberbezpieczeństwa oraz pogłębieniu współpracy polsko-niemieckiej w tym zakresie. W szczególności rozważano dalsze kroki dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej oraz wymiany doświadczeń na polu najnowszych technologii cyfrowych.

Krzysztof Gawkowski i Gerhard Schabhüser

– Współpraca między BSI a NASK to ważny krok w kierunku silniejszej ochrony europejskiego ekosystemu cyfrowego. Łącząc nasze doświadczenia i zasoby, skuteczniej przeciwdziałamy zagrożeniom cybernetycznym i wspieramy rozwój nowych standardów bezpieczeństwa. Partnerstwo to wspiera również dążenie Europy do większej cyfrowej autonomii oraz tworzenia niezależnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa, zmniejszając zależność od zewnętrznych dostawców – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wzmacnianie partnerstwa BSI–NASK

W trakcie rozmów obie strony podkreśliły kluczową rolę współpracy między BSI a polskim instytutem NASK. Minister Gawkowski wyraził uznanie dla dotychczasowych działań, które wspierają bezpieczeństwo cyfrowe w Europie. Partnerstwo z BSI stwarza umożliwia rozwój zaawansowanych standardów bezpieczeństwa, które wzmacniają zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Minister docenił również regularny udział NASK w spotkaniach Cybersecurity Directors Meetings, co stanowi istotną okazję do wymiany strategicznych doświadczeń między krajami.

Mechanizm Talliński: Współpraca na rzecz wsparcia Ukrainy

Podczas spotkania minister Gawkowski podziękował dr. Schabhüserowi za zaangażowanie Niemiec w inicjatywę Mechanizmu Tallińskiego, szczególnie za wkład w pomoc Ukrainie w obszarze łączności satelitarnej. Polska, pełniąca rolę tzw. back office dla mechanizmu, wspiera proces zbierania i dystrybucji zapotrzebowania Ukrainy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Minister wskazał, że polski Instytut Łączności, angażuje się w dostarczanie niezbędnych rozwiązań technologicznych na Ukrainę, wspomagając kraj w zapewnianiu bezpieczeństwa w warunkach konfliktu. Minister wspomniał także o piśmie z Ambasady Ukraińskiej w Warszawie, w którym poproszono o dalsze wsparcie dla Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Strategia „Cybernation Germany” – Zainteresowanie wdrażaniem podobnych mechanizmów

Omówiono także niemiecką strategię „Cybernation Germany”, której celem jest kompleksowe wzmacnianie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i europejskim. Wicepremier Krzysztof Gawkowski wyraził zainteresowanie niemieckimi doświadczeniami w dziedzinie innowacyjności cyberbezpieczeństwa, wskazując na ich znaczenie w kontekście europejskich wyzwań. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, w tym sektora energetyki, transportu i zdrowia, jest wspólnym priorytetem Polski i Niemiec. Niemieckie działania w ramach strategii Cybernation Germany, będącej częścią szerszych europejskich i globalnych inicjatyw, są istotne dla wspierania bezpiecznego środowiska cyfrowego w Europie.

Spotkanie zakończyło się wyrażeniem wzajemnej gotowości do dalszej współpracy na rzecz wzmacniania cyfrowej stabilności i odporności europejskiego środowiska cyfrowego.

{"register":{"columns":[]}}