Ponad 10 mln zł na rozwój kompetencji w rozwijaniu technologii kwantowych
30.11.2024
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzymał od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
– Inwestycja w technologie kwantowe to nie tylko szansa na rozwój nauki, lecz także istotny impuls dla polskiej gospodarki. Dzięki tym funduszom stworzymy innowacyjne programy edukacyjne, które przygotują specjalistów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Wspólnie dążymy do tego, aby Polska mogła aktywnie uczestniczyć w globalnym wyścigu technologicznym i efektywnie wykorzystywać potencjał komputerów kwantowych – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Kształcenie kadr przyszłości – rosnące zapotrzebowanie na ekspertów
Według raportu „Quantum Computing: A New Era of Computing”, istnieje znaczny niedobór specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych. Finansowanie kursów i szkoleń pozwoli na przygotowanie nowych kadr, które będą w stanie wykorzystać potencjał komputerów kwantowych w praktyce. Eksperci przewidują, że korzyści z tych technologii, szczególnie w bankowości, mogą do 2035 roku przynieść globalnie zysk w wysokości nawet 600 miliardów dolarów.
Programy edukacyjne dostosowane do potrzeb rynku
– Musimy przygotować polskich przedsiębiorców na wykorzystanie kompetencji w zakresie technologii kwantowych dzięki absolwentom polskich uczelni, jednocześnie dając im możliwość inkubacji produktów ukierunkowanych na szerszy rynek, budując kulturę kreowania liderów technologii przełomowych dla gospodarki. To pomoże zapewnić na poziomie krajowym przenikanie się technologii kwantowych z innymi przełomowymi rozwiązaniami, takimi jak sztuczna inteligencja czy przetwarzanie chmurowe i pozwoli przyspieszać potencjalne zastosowania także w zakresie bezpieczeństwa Polski – wyjaśnił Robert Pękal, p.o. Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS.
Dotacja pozwoli na realizację pięciu kluczowych zadań, które zwiększą kompetencje polskich naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych:
1. Wsparcie w wykorzystaniu mocy obliczeniowych komputera kwantowego na platformie IBM Quantum - co umożliwi korzystanie z komputera kwantowego zanim powstanie pierwsze takie urządzenie w Polsce.
2. Opracowanie wytycznych do programów studiów dotyczących programowania komputerów kwantowych.
3. Pilotaż pięciu szkoleń dla naukowców i partnerów z zakresu obliczeń kwantowych.
4. Cykl ośmiu warsztatów i hackathonów w PSNC FutureLabs, skoncentrowanych na zastosowaniach kwantowych.
5. Tworzenie e-usług wspierających rozwój bazy danych i użytkowników technologii kwantowych.
EuroQCS-Poland – pierwszy komputer kwantowy w Polsce
W lipcu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło współfinansowanie zakupu pierwszego komputera kwantowego dla Polski – EuroQCS-Poland. Komputer zostanie zainstalowany w PCSS i rozpocznie działalność w połowie 2025 roku. Będzie dostępny dla naukowców, przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy, co umożliwi prowadzenie badań i zastosowanie technologii kwantowych na szeroką skalę.
– Komputery kwantowe mają potencjał, aby zrewolucjonizować wiele dziedzin, w tym cyberbezpieczeństwo. Dzięki ich dużej mocy obliczeniowej możemy analizować i optymalizować systemy zabezpieczeń, co pozwala na błyskawiczne identyfikowanie słabych punktów i wdrażanie skuteczniejszych środków ochrony – podkreślił wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. – Technologie kwantowe są kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego i obronności, stanowiąc zespół innowacji, które mogą w zasadniczy sposób przeobrazić nasze zdolności w obliczu zagrożeń, takich jak cyberataki czy działalność organizacji terrorystycznych. Wykorzystując unikalne zjawiska fizyki kwantowej, jak splątanie kwantowe, możemy osiągnąć ultrabezpieczną komunikację oraz potężne obliczenia – dodał.
Dzięki tym inwestycjom Polska podejmuje kolejny ważny krok w stronę rozwoju zaawansowanych technologii, które mają szansę przekształcić współczesną naukę i przemysł.