W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 142 mln PLN na cyfryzację administracji budowlanej

30.09.2024

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) złoży wnioski o dofinansowanie dwóch kluczowych projektów, które mają usprawnić funkcjonowanie administracji budowlanej oraz poprawić jakość usług publicznych dostępnych elektronicznie. Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór niekonkurencyjny w ramach działania 2.1 Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Cyfrowego (FERC) – Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych. Nabór ten potrwa do 31 grudnia br.

Ponad 142 mln PLN na cyfryzację administracji budowlanej!

– Dzięki tym projektom uprościmy procesy budowlane i wprowadzimy cyfrowe narzędzia, które przyspieszą obsługę spraw administracyjnych. To realna korzyść dla obywatelek i obywateli oraz firm, a jednocześnie kluczowy krok w walce z emisją zanieczyszczeń – zaznacza wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Co to jest nabór niekonkurencyjny?

Nabór niekonkurencyjny to sposób wyboru projektów, w którym środki przyznaje się bez porównywania kilku propozycji. W takim trybie mogą być realizowane projekty, których celem są zadania publiczne jakie wynikają z przepisów prawa lub które mają strategiczne znaczenie dla rozwoju kraju [1]. W tym przypadku GUNB został jednoznacznie wskazany jako jedyny beneficjent projektu.

Kluczowe inwestycje

Nabór obejmuje dwa projekty, których łączna wartość wynosi ponad 142 mln PLN. Projekty te zakładają rozbudowę Systemu Obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB 2.0) oraz Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) wraz z Portalem e-Budownictwo.

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB)

Rozbudowa SOPAB oraz Portalu e-Budownictwo pozwoli na:

  • Sprawniejszą realizację postępowań administracyjnych związanych z budownictwem.
  • Lepszą kontrolę terminowości rozpatrywania spraw.
  • Zwiększenie wygody użytkowania systemu dla obywateli i przedsiębiorców.

Projekt ma także zintegrować rozproszone usługi i rejestry GUNB, co stworzy przyjazny ekosystem do tego, by załatwiać sprawy związane z procesami budowlanymi.

System obsługi centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB 2.0)

Celem rozbudowy CEEB jest:

  • Modernizacja istniejących i tworzenie nowych e-usług dotyczących charakterystyki energetycznej oraz emisyjności budynków.
  • Usprawnienie procesów administracyjnych (back-office) w administracji publicznej.
  • Rozwój narzędzi umożliwiających lepsze planowanie transformacji energetycznej zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.

Korzyści dla obywateli i przedsiębiorców

Dzięki tym projektom, cyfryzacja procesów budowlanych stanie się efektywniejsza, a także znacznie poprawi się dostępność usług publicznych dla obywatelek i obywateli. Dzięki systemom SOPAB i CEEB 2.0 można będzie lepiej zarządzać danymi oraz sprawniej przetwarzać dokumentację, co przełoży się na wygodniejsze i szybsze załatwianie spraw administracyjnych.

Dalsza cyfryzacja administracji publicznej

Inwestycje GUNB to ważny krok w stronę dalszej cyfryzacji administracji publicznej, co zoptymalizuje procesy, usprawni działania urzędów oraz zwiększy ochronę środowiska. Całkowita wartość projektów przekracza 142 mln PLN, z czego 79,71% to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a pozostałe 20,29% pochodzi z budżetu państwa.

Podstawa prawna

[1] Art. 44 ust 1 ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079, z późniejszymi zmianami)

{"register":{"columns":[]}}