W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie pomiędzy Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów i portalem KRONIK@ już podpisane!

28.09.2023

28 września 2023 Łomżyńskie Towarzystwo Naukowego im. Wagów dołączyło do grona instytucji prezentujących swoje zbiory na portalu kronika.gov.pl. Digitalizacja zabytków to nie tylko ich forma ochrony przez zniszczeniem, ale także sposób na udostępnienie ich szerokiemu gronu.

Porozumienie pomiędzy Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów i portalem KRONIK@ już podpisane!

28 września 2023 Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i wiceprezes Zarządu Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów dr Małgorzata K. Frąckiewicz podpisali porozumienie, na mocy którego zbiory ŁTN zostaną zaimplementowane na stronę Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury: kronika.gov.pl.

Cieszę się, że zbiory Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów będą dostępne dla szerszego grona odbiorców za pośrednictwem kronika.gov.pl. Do Kroniki dołączają duże instytucje, ale dbamy też o to, żeby pojawiały się w niej mniejsze jednostki i miały możliwość prezentacji swoich zasobów – mówił wiceminister Andruszkiewicz.

Udostępnienie zabytków w cyfrowej formie pozwala na korzystanie z nich z każdego miejsca na świecie.

KRONIK@ nie ma granic, jest dostępna dla wszystkich w każdym zakątku świata. To portal który będziemy nadal systematycznie rozwijać i rozbudowywać – mówił dalej Sekretarz Stanu.

Podkreślił też, że: Ministerstwo Cyfryzacji dba nie tylko o dostarczenie obywatelom najwyższej jakości usług cyfrowych, takich jak np. mObywatel, ale także ułatwia dostęp do zasobów naszego dziedzictwa narodowego.

Dołączenie do portalu kronika.gov.pl daje nam możliwość prezentacji zasobów zgromadzonych na name.lomza.pl w jeszcze większym zakresie. Dzięki Kronice nasze zbiory zyskają na popularności. Co ważne, możemy je zabezpieczyć w tym cyfrowym repozytorium – mówiła dr Małgorzata K. Frąckiewicz.

Zbiory Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zostało zarejestrowane w 1975 r. i od początku swojej działalności czynnie angażuje się w upowszechnianie wiedzy o regionie oraz inwentaryzację materiałów naukowych i historycznych. Niezwykle bogaty księgozbiór Towarzystwa stanowi ok. 19 000 woluminów, w tym starodruki i wydawnictwa XIX-wieczne, stanowiące ok. 30% całego zasobu.

Za swoją działalność ŁTN zostało wyróżnione wieloma nagrodami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za szczególny wkład w dzieło ochrony i rozwoju kultury narodowej oraz doniosłe osiągnięcia w działalności naukowej i edytorskiej. Otrzymało również Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, a za swoją aktywność pośród stowarzyszeń łomżyńskich zostało wyróżnione certyfikatem Podlaskiego Żubra NGO’s.

Prowadzona przez ŁTN regionalna biblioteka naukowa, gromadzi przede wszystkim materiały poświęcone Łomży i ziemi łomżyńskiej, stając się tym samym bazą wiedzy o rejonie i jego mieszkańcach. Zbiory obejmują książki, czasopisma, starodruki, archiwalia, mikrofilmy, zdjęcia, a także pamiątki po ludziach zasłużonych dla Łomży i okolic.

Wielkim dobroczyńcą ŁTN był prof. Piotr Bańkowski – historyk literatury, archiwista, kolekcjoner i bibliofil, a zarazem jeden z założycieli Towarzystwa. W testamencie przekazał nie tylko bogaty księgozbiór, ale także bezcenne meble, obrazy, listy oraz inne materiały archiwalne z XIX wieku i początku XX wieku.

Wśród darów prof. Bańkowskiego znajdziemy m. in.: XVI-wieczne wydanie Hekabe” Eurypidesa, XVII-wieczne Roczne dzieje kościelne od narodzenia Pana y Boga naszego Iezusa Chistusa” wybrane z „Rocznych dzieiów kościelnych Cesara Baroniusza” i przetłumaczone przez ks. Piotra Skargę czy atlas świata z 1737 r. Wszystkie te pozycje zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem portalu KRONIK@.

Prócz tego na kronika.gov.pl zaimplementowane zostaną m. in. wywiady z Łomżyńskiego Archiwum Historii Mówionej, fotografie z albumów rodów i rodzin Mazowsza i Podlasia czy zdjęcia przedwojennej Łomży.

Już teraz część zbiorów jest dostępna na stronie. Zbiór będzie uzupełniany sukcesywnie.

Link do zbiorów ŁTN-u: tinyurl.com/ltnlomza 

Czym jest KRONIK@

Portal KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku. Dzięki niemu każdy może oglądać zgromadzone w nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 74 kategorie. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 26 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz archiwów państwowych.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

Więcej na temat portalu przeczytasz tutaj: https://kronika.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}