W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Nieformalnej Rady ministrów cyfryzacji w Paryżu z udziałem ministra Janusza Cieszyńskiego

10.03.2022

Polska aktywnie angażuje się w politykę cyfrową na poziomie europejskim. W dniach 8-9 marca Sekretarz Stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński uczestniczył w nieformalnej Radzie ministrów cyfryzacji, która odbyła się w Paryżu. Głównym tematem dyskusji były wyzwania związane z wojną na Ukrainie.

Przy stole siedzą ministrowie ds. cyfryzacji ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Wspólny apel ministrów do przedstawicieli platform internetowych

Pierwszego dnia odbyło się zorganizowane przez prezydencję francuską spotkanie z przedstawicielami Meta, Google i Twittera. Podczas dyskusji ministrowie krajów UE zgodnie wskazali, że działania platform w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę nie były wystarczające. Polska od początku stoi na stanowisku, że wszystkie treści wpisujące się w rosyjską propagandę i dezinformację powinny być natychmiast usuwane z sieci i podtrzymała to stanowisko podczas wtorkowego spotkania. Obecni przedstawiciele firm przyznali, że niezbędne jest wprowadzenie zmian w procedurach dotyczących zgłaszania dezinformacji oraz wzmocnienie zespołów obsługujących treści m.in. w języku polskim.

Jako podsumowanie dyskusji przyjęty został wspólny apel, w którym przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej wyrazili sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zwrócili uwagę, iż obecny konflikt poza działaniami militarnymi odbywa się w internecie, a także wyrazili nadzieję na podjęcie odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług cyfrowych.

Spotkanie koordynacyjne z przedstawicielami państw bałtyckich

Poza posiedzeniem Rady odbyło się spotkanie koordynacyjne ministrów ds. cyfryzacji z Polski i państw bałtyckich. Oprócz sytuacji na Ukrainie rozmowa dotyczyła możliwości finansowania rozwoju cyberbezpieczeństwa, ambasad danych oraz metod walki z dezinformacją.

Startują prace nad budową europejskiej cybertarczy

W drugim dniu Rady ministrowie dyskutowali na temat wyzwań związanych z podnoszeniem poziomu cyberbezpieczeństwa. W rozmowach podkreślono konieczność budowania unijnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz wzmocnienia współpracy i szybkiej wymiany informacji pomiędzy państwami. 

Dyskusja dotyczyła zacieśnienia współpracy na forach takich jak CSIRT Network oraz CyCLONe, a także budowy wspólnej jednostki ds. cyberbezpieczeństwa (JCU). Uczestniczący w debacie komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton zapowiedział stworzenie europejskiej cybertarczy, która miałaby stanowić ekosystem współpracy pomiędzy państwami członkowskimi. Minister Cieszyński przedstawił stanowisko Polski i wskazał, że niezbędne jest zapewnienie obowiązkowego i stabilnego finansowania zespołów zajmujących się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zapoznania się z materiałem na temat Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który działa w Polsce od 1 marca i stanowi instrument finansowania wynagrodzeń ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}