W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prace nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych przyspieszyły

31.07.2024

Proces projektu budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, znacząco przyspieszył. W ostatnich sześciu miesiącach podpisano umowę z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) będzie składać się z trzech, nowoczesnych centrów, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych polskiej administracji publicznej, niezależnie od światowych gigantów technologicznych.  

– Budowa KCPD to nie tylko krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych, lecz także walka o cyfrową suwerenność Polski. Chcemy zapewnić, że polskie dane są przechowywane i zarządzane w sposób zgodny z naszymi interesami i wartościami. Projekt ten powstał z myślą o przyszłej rozbudowie. Ta inwestycja to nowa jakość w zarządzaniu danymi publicznymi – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Kluczowa inwestycja dla stabilności systemów państwowych

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) jest inwestycją strategiczną, która znacząco wpłynie na stabilność i ciągłość działania kluczowych systemów państwowych, takich jak rejestry państwowe i chmura rządowa. Te systemy są podstawą świadczenia niezbędnych e-usług dla obywateli i administracji, zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach kryzysowych. Nowa infrastruktura będzie służyć jednostkom administracji rządowej, szczególnie tym podlegającym i nadzorowanym przez ministra cyfryzacji, a także jednostkom samorządowym i ich związkowym oraz samorządowym osobom prawnym. Projekt realizowany jest wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki. 

– KCPD jest największym tego typu projektem w regionie. Tworzymy ośrodki, które są nie tylko efektywne, lecz także przyjazne dla środowiska. Planujemy korzystać z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w naszą strategię odpowiedzialnego rozwoju. Współpraca z lokalnymi instytucjami i dostosowanie się do wymogów środowiskowych są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że KCPD będzie niezwykle ważnym elementem cyfrowej transformacji Polski  – powiedział dyrektor NASK Radosław Nielek.

Wybór doświadczonych partnerów

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podpisano umowy z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów. Konsorcjum AODC Sp. z o.o. oraz Linar Projekt zdobyło zaufanie jako biuro projektowe, a nadzór nad budową Kompleksów Przetwarzania Danych prowadzony będzie przez AYESA POLSKA Sp. z o.o. Wykonawca światłowodów, Fibrenet Group sp. z o.o., jest w trakcie prac nad projektami oraz uzyskuje niezbędne zezwolenia.

Współpraca z lokalnymi instytucjami

Wszystkie działania są podejmowane w ścisłej współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, co jest niezbędne dla uzyskania kluczowych decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych.

Uzyskanie pozwoleń na budowę  planowane jest na IV kwartał 2024 roku, a podpisanie umowy z generalnym wykonawcą na początek 2025 roku. Wartość dofinasowania projektu w ramach KPO w wynosi 829 milionów 151 tysięcy 500 złotych netto, a całkowita wartość inwestycji to pond miliard zł. 

Więcej o projekcie budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych

{"register":{"columns":[]}}