Prezent dla babci i dziadka – nauka internetu
19.01.2021
Pomoc w pierwszych internetowych krokach to świetny pomysł na prezent na Dzień Babci i Dziadka. A te już w tym tygodniu. Pomóżcie im założyć profil zaufany i zapisać się na szczepienie.
To niełatwy czas dla seniorów. Z wieloma, dla ich bezpieczeństwa, nie widzieliśmy się od miesięcy. Wszyscy czekamy, aż życie wróci do normy i wreszcie będziemy mogli mieć kontakt taki jak kiedyś. Możemy sobie w tym pomóc. Ruszyły zapisy na szczepienia. Jednym ze sposobów jest zgłoszenie przez internet. Warto wytłumaczyć seniorom jak to zrobić. Zaczynamy?
Profil dla seniora
W skrócie: zadanie na najbliższe dni to wytłumaczenie seniorom, co powinni zrobić by wygodnie i szybko zarejestrować się online na szczepienie.
Lekcja nr 1: Profil zaufany – co to takiego?
Jak wytłumaczyć seniorom, czym jest profil zaufany? Najlepiej skorzystać z porównania, którego sami często używamy. Będąc w urzędzie, aby potwierdzić, że my to my – musimy pokazać dowód osobisty lub inny dokument. Załatwiając sprawy urzędowe online nie ma takiej możliwości. Jest inna – to profil zaufany, który jest przypisany do naszego numeru PESEL i zawiera zestaw naszych danych. To dzięki niemu urząd wie, że nikt się pod nas nie podszywa.
Warto uspokoić seniorów - profil zaufany jest odpowiednio zabezpieczony. Tak, aby nikt nieuprawniony nie mógł z niego skorzystać. Warto też im przypomnieć, aby swoich danych do logowania profilem zaufanym nikomu nie przekazywali.
Lekcja nr 2: Jak założyć profil zaufany?
Przechodzimy od teorii do praktyki. Oto, jak założyć profil zaufany (PZ).
Na tym etapie warto się dowiedzieć, czy babcia lub dziadek mają konto elektroniczne w banku. Dlaczego to ważne? Największe polskie banki - PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo umożliwiają założenie profilu zaufanego za ich pośrednictwem. To najprostszy i najszybszy sposób, by zdobyć PZ. Jeśli Wasi bliscy seniorzy mają takie konto, podpowiedzcie im, aby weszli na GOV.pl i w wyszukiwarkę wpisali Załóż profil zaufany, a później kliknęli w pierwszą wyświetlającą się informację. Możecie im podesłać też bezpośredni link do tej e-usługi. System poprowadzi ich krok po kroku.
A co jeśli dziadkowie nie mają elektronicznego konta w banku? Nic nie szkodzi. Mamy rozwiązanie. To tymczasowy profil zaufany, który można potwierdzić w trakcie videospotkania z urzędnikiem. Myślimy o seniorach i aby łatwiej im było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+.
- Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku, nie wymaga też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem w celu weryfikacji tożsamości jest przeniesione do internetu.
Przeczytajcie jak założyć tymczasowy profil zaufany dla seniora. To nic trudnego!
Lekcja 3: Mam profil zaufany. Co dalej?
Jeśli Wasi seniorzy mają już profil zaufany, zachęćcie ich do wizyty na stronie pacjent.gov.pl. To tam mogą zalogować się do systemu e-rejestracja. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany.
Na pacjent.gov.pl można też zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Warto to zrobić! Znajdą tam swoje recepty, historię leczenia, skierowania (w tym skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 z rejestracją na wizytę) i wiele innych informacji związanych ze zdrowiem i leczeniem.
Rejestracja na szczepienie to niejedyna czynność, do której przydaje się profil zaufany. Dzięki niemu życie staje się prostsze! Jak? To klucz do e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać bez wizyty w urzędzie, za to ze swojego ulubionego fotela lub kanapy. Listę wszystkich e-usług znajdziecie na portalu GOV.pl. Warto tam zajrzeć i poklikać. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejna sprawa – mając profil zaufany, warto pobrać i zainstalować aplikację mObywatel, która jest wirtualnym portfelem na dokumenty. Można tam znaleźć mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.
- Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – przypomina minister Marek Zagórski.
Poza mTożsamością w aplikacji mObywatel można znaleźć mPojazd, mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych i coś, co może się bardzo przydać nie tylko seniorom – e-recepty.
Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
Lekcja 4: e-Senior potrafi!
Informacja i rozrywka, kontakt z bliskimi, sprawy urzędowe przez internet – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i ile mamy lat. Dzięki internetowi.
Seniorzy słyszeli to już pewnie wiele razy, ale wciąż nie wszyscy z nich w to wierzą. To właśnie z myślą o takich niedowiarkach prowadzimy kampanię „e-Polak potrafi!”.
- Internet jest narzędziem niejako skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale pozwala także na realizację wszystkich tych czynności, na które czasami po prostu brakuje siły. Jest oknem na świat – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak z niego korzystać? Pokażcie babci i dziadkowi nasze filmy i instruktaże, które przygotowaliśmy z myślą o nich.
Powodzenia i najlepsze życzenia dla dziadków – przede wszystkim dużo zdrowia! <3
***************
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.