Program dopłat do dekoderów i telewizorów: coraz więcej gospodarstw domowych gotowych do odbioru telewizji naziemnej
16.03.2023
W związku ze zmianą przepisów w Unii Europejskiej, nastąpiła konieczność zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Aby wesprzeć tych, którzy musieli kupić nowe odbiorniki – dostosowane do odbioru telewizji w nowym standardzie, uruchomiono rządowy program dofinansowania. Z dopłat do dekoderów i telewizorów skorzystało ponad pół miliona gospodarstw domowych.
Konieczne wsparcie
17 maja 2017 r. Parlament Europejski i Rada wydały decyzję o zmianie przeznaczenia pasma 700 MHz częstotliwości 470-790 MHz w UE, która zobowiązała państwa członkowskie do udostępnienia pasma 700 MHz (zajmowanego ówcześnie przez naziemna telewizję cyfrową) na potrzeby usług szerokopasmowych. Zmiana miała nastąpić najpóźniej 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach – 30 czerwca 2022 r.
Nieco ponad 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny. Biorąc pod uwagę koszty społeczne zmiany standardu nadawania, zdecydowano o uruchomieniu programu dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego.
Cyfryzacja KPRM prowadziła szeroką kampanię informacyjną, której celem było zasygnalizowanie nadchodzących zmian. Na potrzeby wsparcia programu dofinansowania zakupu odbiorników cyfrowych uruchomiono także specjalną infolinię, która odpowiedziała na pytania 57 tys. dzwoniących na nią obywateli. O wsparcie poprosiliśmy także samorządy i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Sprawnie wprowadzone zmiany
W ramach programu z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Wsparliśmy zakup 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów. Do programu przystąpiło 1186 przedsiębiorców, a świadczenie można było zrealizować w 3885 punktach sprzedaży.
Znacząco zmniejszyła się liczba gospodarstw domowych nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC z 2,27 mln – z ok. 32 proc. wszystkich gospodarstw odbierających telewizję naziemną do ok. 14 proc.
Proces zmiany standardu nadawania NTC nie spowodował trudności w odbiorze bezpłatnej telewizji naziemnej.