Projekt "COI dla Ukrainy" zdobył nagrodę i tytuł Digital Excellence of the Year w kategorii Environmental & Social Impact
18.11.2022
Już po raz szósty Jury konkursu Digital Excellence Awards wybrało liderów transformacji i przyznało wyróżnienia za najlepsze projekty cyfrowe. Centralny Ośrodek Informatyki (COI) otrzymał nagrodę w kategorii Environmental & Social Impact. Zespół COI wykazał ponadprzeciętne zaangażowanie i solidarność z narodem Ukrainy – w krótkim czasie stworzył pakiet rozwiązań IT, które były jednym z kluczowych elementów wsparcia uchodźców.
Cyfrowe wsparcie, realna pomoc
– „Serdecznie dziękuję i gratuluję ekspertom COI zaangażowanym w realizację projektu „COI dla Ukrainy”. Digital Excellence Awards to konkurs, który wyróżnia liderów przemian cyfrowych. Tytuł Digital Excellence of the Year jest dowodem Waszych unikalnych kompetencji, ale w przypadku tego projektu, również wielkiej wrażliwości i odpowiedzialności. Potrzebowaliśmy, jako państwo, przystosować systemy i platformy e-administracji do pomocy milionom uchodźców z Ukrainy. Zrobiliście to fantastycznie i w rekordowo krótkim czasie. Chcę też podziękować całej społeczność ekspertów IT i kadry zarządzającej obszarem cyfrowym w przedsiębiorstwach, którzy włączyli się do prac przy projekcie. To najpewniej pierwszy w historii Polski projekt realizowany we współpracy z „cyfrowymi” wolontariuszami, wspierającymi z zaangażowaniem ekspertów IT z instytucji publicznych” – powiedział Janusz Cieszyński, minister w KPRM ds. cyfryzacji.
Na mocy uchwalonej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcy uzyskali prawo do otrzymania nr PESEL. Eksperci COI w trybie pilnym opracowali koncepcję wsparcia urzędów, by usprawnić ten proces, a później konsekwentnie realizowali cel, którym było zapewnienie obywatelom Ukrainy możliwości korzystania z takich samych rozwiązań technologicznych, z których korzystają obywatele Polski. Otrzymanie numeru PESEL w praktyce umożliwiło uchodźcom podjęcie legalnej pracy w Polsce, uzyskanie dostępu do opieki medycznej i świadczeń socjalnych, a uczniom i studentom możliwość nauki w polskich szkołach i uczelniach.
Założenie profilu zaufanego pozwoliło korzystać z kolejnego rozwiązania – specjalnego modułu w języku ukraińskim Diia.pl (Дія пл) w aplikacji mObywatel. Obywatele Ukrainy mogą tu potwierdzać swoją tożsamość, podróżować po strefie Schengen oraz legitymować się przy przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej w obie strony.
W ramach projektu powstał także portal pomagamukrainie.gov.pl.
– „Przystępując do realizacji projektu wiedzieliśmy, że będzie bardzo rozbudowany i wielopłaszczyznowy. Nie zakładaliśmy konkretnych wskaźników, które miałyby mierzyć realizację celu. Naszą motywacją była społeczna odpowiedzialność, chcieliśmy możliwie najszybciej zapewnić uchodźcom z Ukrainy dostęp do świadczeń pomocowych oferowanych przez państwo polskie” – podkreśla kierownictwo Centralnego Ośrodka Informatyki.
– „To wielkie wyróżnienie dla naszego zespołu i docenienie naszego wkładu w pomoc gościom z Ukrainy w trudnej sytuacji – powiedział Marcin Kubarek, CEO CIO podczas Gali konkursowej.