W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prosta internetowa droga

05.05.2021

Jutro - 6 maja - Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Z tej okazji już dziś przypominamy: jeśli chcesz sprawdzić punkty karne, bezpieczeństwo autobusu, czy historię pojazdu – najlepsza droga to ta przez internet.

Znak drogowy (poziomy, na niebieskim tle, wskazujący kierunki, wiszący nad drogą). Na dole znaku dwie strzałki wskazujące trasę, nad lewą - napis GOV.PL, nad prawą - mObywatel.

Wśród naszych e-usług każdy znajdzie coś dla siebie – także kierowcy i pasażerowie. Mamy też coś specjalnego – aplikację mObywatel. Każdy kierowca (i nie tylko) powinien ją mieć!

Droga do celu

Na początek jednak jedna z najważniejszych rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze: kierując autem - nie pisz smsów i nie rozmawiaj z telefonem przy uchu. Kodeks ruchu drogowego jasno wskazuje: korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku jest zabronione. Dlatego z naszych e-usług korzystaj przed lub po trasie. A z czego warto skorzystać?

Zacznijmy być może od najmniej przyjemnej sprawy – możliwości sprawdzenia liczby punktów karnych. Kiedyś można to było zrobić tylko na komisariacie lub liczyć na swoją niezawodną pamięć. Teraz stan punktowego konta można sprawdzić przez internet. I to na dwa sposoby!

W obu przypadkach będziecie potrzebowali profilu zaufanego – do zalogowania się do e-usługi lub do uruchomienia aplikacji mObywatel (jeśli jeszcze jej nie macie, jeśli już z niej korzystacie – profil zaufany nie będzie ponownie potrzebny).

Po co profil zaufany? Po to, żeby nikt inny nie podglądał, ile macie na koncie 😉

E-usługę Sprawdź swoje punkty karne znajdziecie na portalu GOV.pl, a aplikację mObywatel w sklepach Google Play i AppStore. Jest bezpłatna, bezpieczna i super pomocna! Przygotowuje ją zespół NASK, z którym wspólnie stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza.

- mObywatel to aplikacja, którą w swoim telefonie powinien mieć każdy kierowca. Może się przydać w wielu sytuacjach. Poza licznikiem punktów karnych można tam znaleźć także mPojazd, czyli  odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, ale przede wszystkim mPrawo Jazdy. Z naszej aplikacji korzysta już ponad 2,6 miliona osób, a z mPrawa Jazdy ponad 1,3 miliona – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wideo

Bez niespodzianek

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od zachowania kierowców, ale nierzadko zagrożenie może stanowić stan pojazdów, które się tą drogą poruszają. I tutaj polecamy naszą kolejną e-usługę – Historia pojazdu. Polecamy ją przede wszystkim tym, którzy planują kupno używanego auta lub motocykla.

Dzięki naszej e-usłudze szybko i za darmo sprawdzicie m.in. czy upatrzony przez Was pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika.

Co jest potrzebne, aby dotrzeć do tych informacji?

  • Numer rejestracyjny
  • Numer VIN
  • Data pierwszej rejestracji

Wszystkie te dane znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć problemu z tym, aby je Wam przekazać.

WAŻNE! W naszej e-usłudze możecie też sprawdzić pojazdy jeszcze niezarejestrowane w Polsce. W takim przypadku – będziecie potrzebowali profilu zaufanego. On także nic nie kosztuje i można go założyć w kilka chwil. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jeśli kupujecie (lub sprzedajecie) samochód mamy dla Was coś jeszcze. Kolejną e-usługę, która może ułatwić ten proces – Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Jak? Oczywiście online!

Bezpieczny pasażer

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko bezpieczni kierowcy i sprawne pojazdy, to także bezpieczni pasażerowie.

Wiele osób podróżuje autobusami, autokarami, busami – na dalszych trasach, ale i na co dzień, np. jadąc do pracy. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę w jakim stanie jest/może być pojazd, którym jadą. To także można sprawdzić! Dzięki naszej e-usłudze Bezpieczny autobus.

Jedyne, czego potrzeba, by z niej skorzystać to numer rejestracyjny pojazdu. Później wystarczy go wpisać na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl i wszystko stanie się jasne.

Zaraz po wpisaniu numer rejestracyjnego – na ekranie Waszego smartfona lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.). Warto korzystać z tej możliwości!

A jak to możliwe, że możemy udostępniać takie e-usługi, a Polacy mogą z nich korzystać (co robią bardzo chętnie)? Wszystko dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). To baza, która jest prawdziwą kopalnią informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}