W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przed ostatnim turnusem – zabierzcie ze sobą mObywatela

21.08.2019

Wyjeżdżając na ostatni wakacyjny wyjazd można czegoś zapomnieć, ale nie… telefonu. Jeśli masz go pod ręką, zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Na pewno się przyda.

Rodzina bawi się kartonowymi pudłami ustawionymi jeden za drugim, niczym wagony w pociągu. W każdym kartonie inny członek rodziny - od najmłodszego na przedzie, po najstarszego na końcu.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Aplikacja na wakacje (i nie tylko)

Nasz aplikacja jest ulubienicą mistrzów zapominania portfela z dokumentami. Ostatnie dni wakacji to czas, kiedy może się przydać bardziej niż kiedykolwiek. Czyli kiedy?

- W hotelu w trakcie rejestracji, w wypożyczalni rowerów, kajaków, skuterów wodnych, ale i na poczcie przy odbiorze listu poleconego lub paczki z zagranicy. Słowem wszędzie tam, gdzie nie mamy obowiązku legitymować się dowodem osobistym – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Co ważne szczególnie w wakacje, możemy z niej skorzystać także w pociągach PKP Intercity – dodaje szef MC.

Jak to wygląda w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej sprawdza, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady obowiązują przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Aplikacja może się też przydać także wtedy, gdy portfel zgubimy, czego oczywiście nikomu nie życzymy.

- Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Auto w komórce

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Pobierzecie ją ze sklepów Google Play i App Store. Aby ją uruchomić potrzebujecie Profilu Zaufanego. To on zapewnia bezpieczeństwo Waszym danym.

Załóż Profil Zaufany na www.pz.gov.pl

Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, w mObywatelu znajdziecie także m.in. mPojazd. Ta usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android.

mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką.

WAŻNE! Aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Jako obywatele mamy obowiązek mieć ważny dowód osobisty, jednak nie mamy obowiązku zawsze nosić go przy sobie. Wtedy może przydać się mObywatel.


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}