Przygotuj się na świąteczne wojaże
17.04.2019
Lista przedświątecznych zadań jest długa. A my dodajemy do niej jeszcze kilka. Bez obaw – nigdzie nie musisz iść, ani nic kupować, by je zrealizować. Załatwisz to online.
Większość z nas – po to, by spotkać się z bliskimi – ruszy w te święta w trasę. Nieważne, czy jedziesz autem, czy autokarem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i czas. Podpowiadamy jak.
Bezpieczny autobus
Twój tegoroczny środek transportu to autobus, autokar lub bus? Pomyśl o swoim bezpieczeństwie i jeszcze przed startem, sprawdź czy Twój pojazd w ogóle powinien ruszyć w trasę.
Czego potrzebujesz, by to zrobić? Jedynie numeru rejestracyjnego. Kiedy już go masz, wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl i tam wpisz ten numer. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się:
- czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy autobus/autokar/bus ma ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno odbyć się kolejne badanie.
Dzięki tej usłudze poznasz też:
- stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 r.),
- dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.
Dodatkowo znajdziesz także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.
– Dzięki temu, że wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy do korzystania z tej usługi nie tylko przed świętami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły, sprawdźmy to – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Bez granic
Wiadomo – przed świętami wszystkim się spieszy. Jeśli ruszasz za wschodnią granicę, ściągnij na swój telefon aplikację „Granica”. Dzięki niej w kilka chwil – jeszcze przed wyruszeniem w trasę – sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.
Znajdziesz tam także m.in.:
- mapę z wizualizacją drogi do przejścia,
- czas oczekiwania na wjazd na przejście,
- liczbę otwartych pasów ruchu,
- obrazy z kamer,
- wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,
- prognozę pogody.
Aplikacja pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.
Kolejna przydatna aplikacja to „Asystent Granica”. Dzięki niej, sprawdzisz sytuację na polskich
- drogowych,
- kolejowych,
- lotniczych,
- morskich,
- pieszych
przejściach granicznych.
Korzystając z niej dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy, czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.
Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store.
Spiesz się powoli
Nieważne jak się spieszysz, jeźdź bezpiecznie. Zarówno przed podróżą, jak i po niej – warto sprawdzić swoje konto. Pamiętasz, ile masz punktów karnych? Jeśli nie, zobacz jak możesz to zrobić bez wizyty na komisariacie.
Bezpiecznej trasy!
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 30.04.2019 11:45 Jakub Karpowicz
- Pierwsza publikacja:
- 30.04.2019 11:45 Jakub Karpowicz