Przypominamy o ustawowym obowiązku rejestracji przedsiębiorców na portalu Cieplo.gov.pl
17.10.2022
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się dziś konferencja prasowa, na której przedstawiono statystyki dotyczące rządowej porównywarki cen węgla – Cieplo.gov.pl. Korzystanie z niej jest bezpłatne dla kupujących i sprzedających.
– „Na portalu mamy obecnie zarejestrowanych 1208 przedsiębiorców i ponad 5 mln odsłon. Prezentowane są składy węgla z każdego województwa. Zależy nam na tym, żeby obywatele mieli możliwość wyszukania rzetelnych dostawców i porównania cen surowca dostępnego w najbliższej okolicy. Dlatego dostawcy mają obowiązek podawać aktualne ceny” – mówił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Transparentność i rzetelność
Od 26 września br. dostępny jest portal www.cieplo.gov.pl, który służy do prezentowania cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych, klientom indywidualnym. Serwis łączy konsumentów i sprzedawców, ułatwiając zakup surowca.
Zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu.
Treści prezentowane na portalu zostały ustandaryzowane, co ułatwia odnajdywanie potrzebnych informacji bez względu na to, kto je udostępnia. – „Jest to szczególnie ważne dla osób rzadziej korzystających z internetu lub mających trudności w rozróżnieniu i ocenie wiarygodności oferentów” – tłumaczył sekretarz stanu.
Ustawowy obowiązek rejestracji
Porównywarka cen węgla to też cenne narzędzie promocyjne dla sprzedawców – pozwala dotrzeć do dużej liczby potencjalnych klientów. Najwięcej przedsiębiorców zarejestrowało się w województwach: wielkopolskim (190), śląskim (160) i łódzkim (147). Najmniej w województwach: zachodniopomorskim (22), lubuskim (33) i opolskim (40). – „Przypominam przedsiębiorcom o ustawowym obowiązku rejestracji na portalu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, należy liczyć się z karą w wys. 15 tys.” – dodał minister Cieszyński.
Korzyści dla przedsiębiorców:
- Możliwość dotarcia do dużej liczby klientów (narzędzie promocyjne dla sprzedawców).
- Wzrost rozpoznawalności przedsiębiorcy w regionie.
- Budowanie zaufania klientów – portal prezentuje sprzedawców, którzy w jasny sposób prezentują swoje oferty wraz z cenami.
Korzyści dla obywateli:
- Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu surowców.
- Dotarcie do wiarygodnych i rzetelnych dostawców surowca w najbliższej lokalizacji.
- Gwarancja transparentności – przedsiębiorcy wpisani na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych.
- Mniejsze ryzyko nadużyć /bycia oszukanym/, szczególnie ważne w przypadku starszych, samotnych osób.
- Oszczędność czasu.