Przyszłość zaczyna się dziś
03.04.2023
Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Co łączy mrówki z funkcjonowaniem miast przyszłości? Jak będzie wyglądać Ziemia za 70 lat? Odwiedźcie wystawę „Przyszłość jest dziś” w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i poszukajcie odpowiedzi na te pytania!
Współczesny świat nieustannie się zmienia – odkrywamy nowe technologie, cieszymy się z postępu, a przy tym nierzadko z niepokojem myślimy nad tym, co przyniesie przyszłość. Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć, czego możemy się spodziewać za 30, 50, 70 lat, zapraszamy Was na wyjątkową wystawę w stołecznym Centrum Nauki Kopernik (CNK). Przekonajcie się, że od przyszłości dzieli nas tylko krok.
Sztuczna inteligencja, Ziemia, człowiek
Wystawa „Przyszłość jest dziś” w warszawskim CNK dotyczy prawdopodobnych wizji jutra – wyzwań, przed którymi staniemy już w najbliższym czasie. Składa się z trzech modułów, dwa są już dostępne dla zwiedzających:
- „Cyfrowy mózg?” (otwarcie: listopad 2021 r.). Pierwsza część wystawy koncentruje się na różnych zastosowaniach sztucznej inteligencji, np. w twórczości. Eksponaty podzielone są na cztery kategorie (podstawy AI, relacje, twórczość i zaufanie). W tym module znajdziemy odpowiedzi m.in. na takie pytania: Jak technologie cyfrowe zmieniły sposób komunikacji i relacje międzyludzkie? Czy możemy ufać nowoczesnym technologiom? Jak uczymy się my, a jak algorytmy?
Zainteresowani? Zobaczcie:
Wideo
- „Misja: Ziemia” (otwarcie: listopad 2022 r.). Tematem drugiego modułu wystawy jest przyszłość naszej planety. Czy da się zapobiec degradacji środowiska naturalnego i globalnemu ociepleniu? Czy przyszła Ziemia zostanie wciąż tą samą planetą, na której ludzie będą mieli szanse na komfortowe życie? Refleksjom na temat Ziemi towarzyszą tutaj eksponaty podnoszące świadomość na temat kryzysu klimatycznego i ochrony różnorodności biologicznej.
Obejrzyjcie koniecznie:
Wideo
- „Człowiek 2.0” (otwarcie: druga połowa 2023 r.). Ostatni moduł wystawy, który niedługo będzie można obejrzeć w CNK, wiąże się z jakością naszego przyszłego życia. Jak technologie i innowacje zmieniły i zmienią medycynę? Czy za jakiś czas będziemy się jeszcze leczyć, czy raczej ulepszać nasze ciała? Jak używać inżynierii genetycznej dla wspólnego dobra? Odpowiedzi na te pytania poznamy już niebawem.
Z młodymi o współczesnym świecie
Wystawie towarzyszy program edukacyjny „Przyszłość jest dziś”. Obejmuje cykl warsztatów, seminariów oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Program ten jest realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” (KEI).
Eksperci i edukatorzy realizujący program „Przyszłość jest dziś” chcą włączyć nauczycieli i młodzież do aktywnego uczestnictwa w dyskusji o naszej przyszłości. Wspólnie z nimi szukają odpowiedzi na kluczowe w obecnych czasach pytania, a także dają im konkretne narzędzia: warsztaty ze specjalistami, scenariusze lekcji, filmy oraz przestrzeń w CNK. Wystawa razem z materiałami edukacyjnymi staje się idealnym przyczynkiem do rozmowy o bliskiej przyszłości, nowych technologiach, ekologii i wreszcie roli człowieka we współczesnym świecie.
Scenariusze zajęć dla uczniów można znaleźć na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła w zakładce Program edukacyjny „Przyszłość jest dziś”. Poruszają one zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, cyfryzacją, robotyzacją, kryzysem klimatycznym i zmianami w środowisku naturalnym.
Scenariusze lekcji dla klas 7–8 szkół podstawowych:
- Prawda o klimacie
- Migracje klimatyczne
- Cyfrowy van Gogh
- Czy czatboty zastąpią człowieka?
- Pojazdem autonomicznym w podróż
- Trenerzy maszyn
- Scenariusz metodyczny dla nauczycieli i edukatorów – tematyka: wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii, w tym sztuczna inteligencja
Scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych:
- Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?
- Szkoła przyszłości – sztuczna inteligencja w edukacji
- Internet rzeczy jest wszędzie
- Scenariusz metodyczny dla nauczycieli i edukatorów – tematyka: wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii, w tym sztuczna inteligencja
Tematykę omawianą w scenariuszach uzupełniają dostępne na platformie filmy edukacyjne:
- Sztuka tworzona przez sztuczną inteligencję
- Sieci neuronowe
- Samochody autonomiczne
- Roboty społeczne
- Edukacja wspierana sztuczną inteligencją
Więcej informacji o programie, wystawie oraz planowanych warsztatach dla nauczycieli można znaleźć na stronie kopernik.org.pl.
Program edukacyjny jest częścią kompleksowego projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Jest on realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.