Raz na wozie, raz na przyczepie
18.08.2021
Zastanawialiście się kiedyś, co (i na czym) przewożą Polacy? Nawet jeśli do tej pory o tym nie myśleliście, my już to sprawdziliśmy w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zobaczcie, co znaleźliśmy!
Sprawdziliśmy, co i czym przewożą Polacy. Jak to zrobiliśmy? Analizując Centralną Ewidencję Pojazdów (CEP) - tym razem pod lupę wzięliśmy kategorię „przeznaczenie”, a tam pojazdy do przewozu. Prześwietliliśmy dane z tego roku, ale i – dla porównania – informacje z pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. Oto, co wyszukaliśmy.
Szybowce, mleko i woda
Pojazdami służącymi do przewozu mogą być przyczepy, naczepy, samochody ciężarowe, ale i – w przypadku przewozu osób niepełnosprawnych - samochody osobowe. Z bazy CEP możemy się dowiedzieć nie tylko czym, ale i co przewożą Polacy. A są to meble, towary sypkie, a nawet… szybowce.
Pierwszy wniosek z naszych poszukiwań: wśród pojazdów do przewozu najpopularniejsze są… pojazdy do przewozu pojazdów.
Czego jeszcze się dowiedzieliśmy? Wiedząc, że nasza baza ma wielu fanów – dokładnie prześledziliśmy tegoroczne dane – od stycznia do lipca. Oto, jakie pojazdy do przewozu były najczęściej rejestrowane w tym roku:
- Styczeń
- Przewóz pojazdów – 785
- Przewóz kontenerów – 174
- Przewóz osób niepełnosprawnych - 131
- Przewóz innych ładunków – 99
- Przewóz żywych zwierząt – 95
W styczniu pojawiły się również m.in. pojazdy (przyczepy, naczepy i samochody ciężarowe) służące do przewozu materiałów niebezpiecznych (9), płynnych środków spożywczych (16), kabli (19), ale też mleka (6) i wody (2).
Dla porównania, w styczniu 2020 r. w pierwszej piątce tej kategorii znalazły się też pojazdy do przewozu towarów sypkich (35 pojazdów, 5. miejsce). W styczniu ubiegłego roku auta do przewozu osób niepełnosprawnych pojawiły się na 7. miejscu (33).
- Luty
- Przewóz pojazdów – 802
- Przewóz kontenerów – 274
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 191
- Przewóz żywych zwierząt – 123
- Przewóz innych ładunków – 104
W lutym zarejestrowaliśmy również pojazdy służące m.in. do przewozu gazów (9) wartości (7), konfekcji (1), szkła (2), cementu luzem (1), a nawet… szybowców (1)!
Rok wcześniej, w lutym 2020 r., pierwsza piątka wyglądała nieco inaczej: pojazdy służące do przewozu (714), kontenerów (196), żywych zwierząt (124), innych ładunków (75), osób niepełnosprawnych (45).
- Marzec
- Przewóz pojazdów – 1102
- Przewóz kontenerów – 383
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 172
- Przewóz żywych zwierząt – 155
- Przewóz innych ładunków – 128
Ponadto, zarejestrowaliśmy m.in. pojazdy służące do przewozu towarów sypkich (72), koni (43), paliw płynnych (28), materiałów niebezpiecznych (20), bitumu (1) i cementu luzem (1).
- Kwiecień
- Przewóz pojazdów – 1067
- Przewóz kontenerów – 267
- Przewóz innych ładunków – 135
- Przewóz żywych zwierząt – 126
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 116
Wśród zarejestrowanych przyczep, naczep i samochodów ciężarowych znalazły się także służące do przewozu: szybowców (aż 6!), mleka (12), mebli (2) i materiałów ropopodobnych (1).
Dla porównania - w kwietniu 2020 r. w pierwszej piątce, a dokładnie na 5. Miejscu, znalazły się pojazdy do przewozu paliw płynnych. Te służące do przewozu osób niepełnosprawnych były na 8. miejscu. Przed nimi, na równi znalazły się samochody i przyczepy przeznaczone do przewozu towarów sypkich (23) i płynnych środków spożywczych (23).
- Maj
- Przewóz pojazdów – 975
- Przewóz kontenerów – 306
- Przewóz żywych zwierząt – 146
- Przewóz innych ładunków – 135
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 126
Ponadto, pojawiły się m.in. pojazdy służące do przewozu paliw płynnych (17), towarów sypkich (43), gazów (11), mleka (15) i szkła (1).
W maju 2020 r. pierwsza piątka wygląda tak samo. Różnica - wcale nie taka mała - pojawia się jednak w liczbach. Top 5 maja 2020 r. to pojazdy służące do: przewozu pojazdów (489), kontenerów (183), żywych zwierząt (79), innych ładunków (73) i osób niepełnosprawnych (49).
- Czerwiec
- Przewóz pojazdów – 911
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 389
- Przewóz kontenerów – 239
- Przewóz żywych zwierząt – 165
- Przewóz innych ładunków – 129
Wśród przyczep, naczep i samochodów służących do przewozu, znalazły się również te do przewozu koni (42), towarów sypkich (47), odpadów (1) i … pieczywa (1).
Czerwiec 2020 r. wyglądał podobnie, choć liczby nieco inaczej. Mimo to, na pierwszym miejscu znalazły się pojazdy do przewozu pojazdów (735). Sporo mniej - w porównaniu do tego roku - Polacy zarejestrowali wtedy pojazdów służących do przewozu osób niepełnosprawnych (53).
- Lipiec
- Przewóz pojazdów – 876
- Przewóz kontenerów – 316
- Przewóz osób niepełnosprawnych – 252
- Przewóz innych ładunków – 153
- Przewóz żywych zwierząt – 136
W lipcu tego roku w naszej bazie pojawiły się również te egzemplarze przeznaczone do przewozu artykułów spożywczych (4), szybowców (3), wartości (4) czy żywego drobiu (3).
Zrób to online
Baza CEP to źródło wiedzy, ciekawostek i inspiracji. Ale nie tylko! Daje też wiele możliwości. To właśnie dzięki niej powstało też sporo przydatnych e-usług!
Kierowco - sprawdź, co możesz załatwić przez internet:
- Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu – od 4 czerwca nowy samochód może zarejestrować za Ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie - podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić.
- Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu - na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu masz 60 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Jeśli nie wyrobisz się w tym terminie, możesz zapłacić karę - od 200 do 1000 zł.
- Historia Pojazdu - dzięki tej e-usłudze możesz sprawdzić m.in. czy pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji.
- mPrawo jazdy – czyli dokument potwierdzający uprawnienia kierowcy w telefonie. Znajdziesz je w naszej aplikacji mObywatel. Jest tam też licznik punktów karnych!
- mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Tę usługę także znajdziesz w mObywatelu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Ci o tym.
- Mój Pojazd - usługa, dzięki której sprawdzisz stan licznika z ostatniego badania technicznego lub dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jesteś właścicielem.
- Bezpieczny autobus - pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu.
Szerokiej drogi!
Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.