W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem na rzecz bezpieczniejszego internetu

09.02.2021

O cyberhigienie i rozsądnym korzystaniu z sieci warto pamiętać codziennie. Nie tylko w Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy 9 lutego.

Kilka osób przybija piątkę (wysoko, nad głowami).

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa Komisji Europejskiej obchodzona od 2004 roku – zawsze drugiego dnia, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku.

Tylko razem!

Tegoroczne obchody, które trwają nie tylko jeden dzień, a przez cały miesiąc zainicjowała konferencja online, którą otworzył minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

- Ostatnie miesiące uzmysłowiły nam – jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek - jak istotne jest bezpieczeństwo sieci, z której korzystamy – dla funkcjonowania szkół, firm, rodzin i państwa. Nabrało to zupełnie nowego znaczenia. Okazuje się, że e-Polak nie tylko potrafi, ale musi potrafić jeszcze więcej także w zakresie bezpieczeństwa – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Jednocześnie sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, daje nam szansę spojrzenia do przodu, pomyślenia o tym jak będzie wyglądało nasze życie po pandemii. I to bezpieczeństwo w sieci i edukowanie o bezpieczeństwie online stają się także kluczowym wyzwaniem dla państwa - dodał.

Jak podkreślił sekretarz stanu w KPRM – w tych działaniach kluczowa jest współpraca. Tylko dzięki niej można skutecznie propagować bezpieczne zachowania w sieci.

Hasło akcji - „Działajmy razem!” - nabiera w tym roku szczególnego znaczenia. Jedynie wspólny wysiłek, zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży może zapewnić bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.

Zwracają na to uwagę także organizatorzy DBI, którzy zachęcają do zaangażowania się w Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) nie tylko przez jeden dzień, ale dużo dłużej. Każdy może dołączyć.

Włącz się w obchody

Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Mogą to być m.in. zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne czy konkurs.

Dla wszystkich chętnych przygotowano specjalne pakiety edukacyjne, które ułatwią organizację wydarzeń lokalnych, które można zgłaszać za pomocą elektronicznego formularza.

Do dzisiaj zgłoszono już ponad cztery tysiące inicjatyw. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie DBI

Zachęcamy do zaangażowania się akcję - w tym roku obchody trwają aż do końca marca!

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK-PIB oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF).

Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Z badania „Nastolatki 3.0”, przeprowadzonego przez NASK-PIB wynika, że ponad 40% respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Prawie jedna trzecia (26,8%) przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty (20%) doświadczył ośmieszania w internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22% młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych.

Dlatego wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci. DBI to świetna okazja aby utrwalić kilka podstawowych zasad cyberhigieny. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami w naszej bazie wiedzy.

Więcej informacji o Dniu Bezpiecznego Internetu na stronie https://www.saferinternet.pl/

 

{"register":{"columns":[]}}