W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reagujmy na hejt i przemoc w sieci

24.01.2020

- Bardzo ważne, aby - widząc w internecie hejt i przemoc, dotykające coraz młodszych użytkowników - reagować i nie pozostawać biernymi – powiedział w piątek w Lublinie wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Adam Andruszkiewicz przy mównicy. W tle ścianka Ministerstwa Cyfryzacji i polskie flagi. Ujęcie zza pleców pozostałych uczestników spotkania, którzy siedzą naprzeciw ministra.

To kolejne z cyklu spotkań, których celem jest uświadamianie najmłodszym użytkownikom sieci zagrożeń, jakie czyhają na nich w internecie. Wiceminister Adam Andruszkiewicz mówił m.in. o tzw. fakenewsach, hejcie w sieci i fałszywym przekonaniu hejterów, że są anonimowi i bezkarni, a także o patostreamach. To szczególnie szkodliwe treści, bo prezentują nie tylko agresję słowną i fizyczną, ale również patologie społeczne i wulgarne treści.

Razem przeciw agresji online

Przypomnijmy, Ministerstwo Cyfryzacji od kilku miesięcy prowadzi kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze W ramach kampanii, na początku października ubiegłego roku, podpisano Deklarację na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Jej sygnatariuszami zostali m.in. Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych, którzy zobowiązali się do współpracy w tym zakresie.

W trakcie piątkowej wizyty w Lublinie wiceminister cyfryzacji zwrócił uwagę na to, że młodzi ludzie publikując informacje o sobie w internecie rzadko myślą o tym, że mogą one rzutować na ich przyszłość, np. zawodową. – W internecie nic nie ginie, a czy „zabawny” dziś filmik, czy zdjęcie jutro też takie będą? Czy na pewno taki właśnie obraz chcemy po sobie pozostawić w sieci – pytał młodzież na sali.

Uważaj, co wrzucasz do sieci

O takich właśnie zachowaniach, w tym o zjawisku tzw. sextingu, opowiada film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”, przygotowany w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” wspólnie z influencerem i youtuberem Reżyserem Życia.

Według danych, które zaprezentowali policjanci lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, 90% nastolatków ma obecnie konto na co najmniej jednym portalu społecznościowym.

Zdaniem ekspertów młodzi ludzie online szczególnie narażeni są na szkodliwe treści, czyli filmy, zdjęcia, teksty o charakterze pornograficznym, prezentujące przemoc i okrucieństwo czy promujące zachowania autodestrukcyjne. Dużym zagrożeniem jest również cyberprzemoc, do której zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie, zamieszczanie w sieci materiałów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, jak również podszywanie się pod kogoś w internecie.

Reaguj!

- Ważna w takich sytuacjach jest szybka reakcja, zabezpieczenie dowodów i powiadomienie odpowiednich organów – mówią eksperci. Szczególną uwagę należy przywiązywać do tego, co w sieci umieszczają najmłodsi.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Z młodzieżą – poza wiceministrem cyfryzacji - spotkali się również wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicekurator oświaty Eugeniusz Pelak, komendant wojewódzki Policji w Lublinie Robert Szewc oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.

{"register":{"columns":[]}}