Rocznik 2002 – oto Wasza misja
16.09.2020
Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)
Dokument, który odbierzecie będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.
100 tysięcy jubilatów
Od 15 września do końca tego miesiąca w dorosłość wkroczy 17 699 osób. W październiku 18-tkę świętować będzie 29 952 młodych Polek i Polaków, w listopadzie – 26 909, a w grudniu – 27 351. To w sumie 101 911 urodzonych w 2002 r. dziewczyn i chłopców.
A jak dorosłość to dowód osobisty. A jak dowód osobisty to wniosek przez internet. Od czego zacząć? Od założenia profilu zaufanego (PZ), dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany także można załatwić online. Najszybszy sposób - za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nawet jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, możecie mieć konto w banku. Potrzeba tylko zgody rodziców. Jeśli od dłuższego czasu macie już swój rachunek (niektóre banki oferują konta nawet 13-latkom), założenie profilu zaufanego zajmie krótką chwilę.
Jeśli nie macie konta – najpierw trzeba wypełnić internetowy wniosek, a później potwierdzić profil zaufany w jednym z 1500 punktów potwierdzających. To np. urzędy gmin, starostwa powiatowe, itp. Ważne, aby idąc tam zabrać dokument potwierdzający tożsamość, czyli w Waszym przypadku będzie to paszport.
Przed założeniem profilu zaufanego, obejrzyjcie nasz instruktaż. Na pewno pomoże!
Wideo
Ostatnia rzecz jakiej potrzebujecie, by online złożyć wniosek o dowód osobisty, to zdjęcie. To nie może być selfie lub zdjęcie z wakacji. Zdjęcie do dowodu musi spełniać pewne wymogi, ale – spokojnie – można je zrobić w domu. Poproście o pomoc rodziców lub rodzeństwo.
Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
Jeśli macie już profil zaufany i zdjęcie, czas przejść do działania.
Szybka akcja
GOV.pl – ten adres powinniście zapamiętać. To strona, na której znajdziecie wszystkie dostępne e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet.
Będąc na GOV.pl profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek.
Oto, co trzeba zrobić dalej:
- Wybierzcie powód ubiegania się o dowód. W Waszym przypadku to – pierwszy dowód.
- Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.
- Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).
- Dołączcie zdjęcie.
- Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
- Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres otrzymacie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.
- Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.
Jeśli któryś z kroków nie jest dla Was jasny, obejrzyjcie kolejny instruktaż z udziałem Michała Czerneckiego.
Wideo
Dowód w portfelu, mTożsamość w telefonie
- Wydanie dowodu osobistego nic nie kosztuje. Trzeba na niego poczekać maksymalnie 30 dni. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje szef MC.
Po odbiorze dowodu koniecznie pobierzcie i zainstalujcie na swoich smartfonach aplikację mObywatel. Po zalogowaniu się do niej profilem zaufanym znajdziecie tam mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.
- Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – mówi minister Marek Zagórski.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.
A przy okazji: wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!