Rozmawiajmy i edukujmy – wiceminister cyfryzacji we Wrocławiu
10.02.2020
Punktem wyjścia do zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnym świecie jest edukacja, zarówno młodych ludzi, jak i ich rodziców - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
Poniedziałkowe spotkanie było kolejnym z serii spotkań poświęconych bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników internetu. W stolicy Dolnego Śląska wiceminister cyfryzacji spotkał się z tamtejszą młodzieżą, ale i m.in. przedstawicielami policji, kuratorium i władz województwa.
Współpraca i dialog
- Bezpieczeństwo w sieci to temat ponadpolityczny, dlatego powinniśmy wspólnie szukać odpowiednich rozwiązań w tym zakresie. Zależy nam na współpracy, a przede wszystkim na dialogu, w tym między instytucjami a młodym pokoleniem – powiedział wiceminister Adama Andruszkiewicz.
Wiceszef MC przypomniał o realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowany w jej ramach film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”, który przygotowaliśmy wspólnie ze znanym influencerem i YouTuberem – Reżyserem Życia.
- Wrzucając zdjęcia w mediach społecznościowych, pamiętajcie, że mogą one pozostać w sieci raz na zawsze – przypomniał młodym ludziom wiceminister cyfryzacji. – Reagujcie, widząc w internecie hejt i nienawiść. Przemoc w sieci, podobnie jak w realnym świecie, zawsze dotyczy konkretnych osób – dodał.
Pato i fake
Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano także m.in. o patostreamach i fakenewsach.
Aktualnie, co wynika z wielu badań, niemal 90% nastolatków ma konto na co najmniej jednym portalu społecznościowym. To właśnie młodzi ludzie są szczególnie narażeni na szkodliwe treści w internecie takie, jak: filmy, zdjęcia czy teksty o charakterze pornograficznym lub prezentujące przemoc i okrucieństwo.
- Ogromnym zagrożeniem jest również cyberprzemoc, do której zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie, robienie zdjęć i nagrywanie filmików bez czyjejś zgody, zamieszczanie w sieci materiałów, które kogoś obrażają lub ośmieszają – powiedział wiceminister cyfryzacji. – W takich przypadkach kluczowa jest szybka reakcja, zabezpieczenie dowodów i powiadomienie odpowiednich organów – dodał.
Poniedziałkowe spotkanie odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Poza młodzieżą wzięli w nim udział m.in.: wojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu - Tomasz Trawiński.
Nie zagub dziecka w sieci
Ministerstwo Cyfryzacji od kilku miesięcy prowadzi kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze.
W ramach kampanii, na początku października ubiegłego roku, podpisano Deklarację na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Jej sygnatariuszami zostali m.in. Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych, którzy zobowiązali się do współpracy w tym zakresie.
W ramach kampanii powstają poradniki, artykuły i inne skierowane do rodziców materiały, które tłumaczą jak opiekować się dzieckiem nie tylko offline, ale i online.
Do tej pory opublikowaliśmy cztery poradniki:
- „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”
- „FOMO i nadużywanie nowych technologii”
- „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”
- „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online”
Wszystkie poradniki można znaleźć i pobrać tutaj: https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania
Więcej informacji o kampanii: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci