W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różnorodne wizje i kierunki rozwoju sztucznej inteligencji – wizyta wiceministra cyfryzacji Michała Gramatyki w Stanach Zjednoczonych

16.11.2024

W dniach 11-16 listopada 2024 r. wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka oraz polska delegacja składająca się m.in. z członków sejmowej podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych uczestniczyli w cyklu spotkań i wydarzeń poświęconych rozwojowi AI oraz regulacji nowych technologii.

Różnorodne wizje i kierunki rozwoju sztucznej inteligencji – wizyta wiceministra cyfryzacji Michała Gramatyki w Stanach Zjednoczonych

– Nasza rozmowa z liderami sektora technologicznego oraz przedstawicielami instytucji rządowych stanowi kluczowy krok w kierunku zabezpieczenia przyszłości sztucznej inteligencji, łącząc innowacje z fundamentami bezpieczeństwa, ochrony prywatności i etyki. Wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a naszymi amerykańskimi partnerami jest nieoceniona w dążeniu do stworzenia spójnej i odpowiedzialnej polityki w obszarze AI – Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji. 

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od spotkania z Dr. Laurie Locascio, podsekretarz stanu i dyrektorką Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) oraz z Elizabeth Kelly, dyrektorką AI Safety Institute. Rozmowa skupiła się na perspektywach NIST w zakresie sztucznej inteligencji i regulacji technologicznych. Dodatkowo tego dnia wiceminister Michał Gramatyka oraz polska delegacja rozmawiali w Białym Domu z Karen Kornbluh z Biura Polityki Naukowej i Technologicznej na temat wizji łączenia innowacji z bezpieczeństwem, ochroną prywatności i sprawiedliwością, a także spotkali się z kongresmenem Billem Fosterem, który zajmuje się zagadnieniami finansowania badań nad AI oraz standardów etycznych.

W ciągu dnia polska delegacja uczestniczyła w wydarzeniu A Transatlantic Approach to AI Competitiveness, którego celem było umożliwienie otwartego dialogu pomiędzy UE, Stanami Zjednoczonymi i Polską na temat współpracy transatlantyckiej dla wzmocnienia innowacji w zakresie sztucznej inteligencji i konkurencyjności. Rozmowa obejmowała również kwestie wpływu polskiej prezydencji w UE i stanowiska Polski na wdrażanie unijnej ustawy o sztucznej inteligencji.

Wpływ sztucznej inteligencji na branżę medyczną oraz bezpieczeństwo

Drugiego dnia polska delegacja spotkała się z naukowcami z Uniwersytetu w Georgetown skupionymi wokół Center for Security and Emerging Technologies (CSET), instytutu badawczego, którego prace koncentrują się na analizie i badaniach dotyczących wpływu nowych technologii na bezpieczeństwo narodowe. Z kolei w trakcie wizyty w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych wiceministra Michała Gramatykę gościli Steve Posnack, główny zastępca asystenta sekretarza ds. polityki technologicznej i główny zastępca krajowego koordynatora ds. technologii informacji zdrowotnej oraz Aisha Hasan, szefowa Global Health IT w biurze krajowego koordynatora ds. technologii informacji zdrowotnej. Dyskusja dotyczyła możliwości wykorzystania AI w branży medycznej.

W tym dniu z polską delegacją spotkali się również kongresman Jay Obernolte, kongreswoman Zoe Lofgren oraz Cynthia Minette Marten, zastępczyni sekretarza ds. edukacji i eksperci z Federalnej Komisji Handlu. Rozmowy dotyczyły m.in. kluczowych kwestii przyszłości technologii, globalnego bezpieczeństwa i regulacji AI oraz były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń istotnych z punktu widzenia obu krajów. 

Wieczorem wiceminister Michał Gramatyka był gościem na uroczystym przyjęciu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w waszyngtońskiej rezydencji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. 

Kolejny dzień wizyty za oceanem obfitował w spotkania w Białym Domu oraz Kongresie, gdzie polską delegację podjęli m.in. Anne Neuberger, Zastępczyni Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego oraz kongresmen Donald S. Beyerem Jr. będący współtwórcą i współprzewodniczącym grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji w Izbie Reprezentantów. W południe odbyło się spotkanie dotyczące wykorzystania AI w budowie infrastruktury obronnej oraz wzmocnienia suwerenności danych w kontekście procesów regulacyjno-prawnych, w tym AI Act. 

{"register":{"columns":[]}}