Rozpoczął się Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
01.10.2020
„Pomyśl, zanim klikniesz” („Think Before U Click”) – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
Październik to od kilku lat Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM). W obchody może włączyć się każdy – przede wszystkim dbając o swoje bezpieczeństwo w sieci, ale i na inne sposoby.
Bezpieczeństwo zawsze i wszędzie
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to coroczna, ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Polska edycja, już po raz ósmy, jest koordynowana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
- Celem Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz promowanie bezpiecznego korzystania z internetu - w domu, pracy, szkole. Zawsze i wszędzie. Właściwa edukacja jest w tym przypadku najlepszą profilaktyką - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Jak co roku, przez cały październik - we wszystkich państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, organizowane będą wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.
Wiodącymi tematami tegorocznej edycji ECSM są kompetencje cyfrowe oraz oszustwa internetowe.
Jeśli nie wiecie jak chronić swoje dane osobowe w sieci, czy jak uporać się z internetowym nękaniem lub prześladowaniem – śledźcie organizowane w ramach ECSM wydarzenia. Róbcie to jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o przeciwdziałaniu wyłudzaniu informacji (phishing), czy tego jak uniknąć włamania do poczty e-mail lub nie dać się nabrać na fałszywy sklep internetowy.
Dwa sposoby
- W trakcie pandemii jeszcze większa, niż dotychczas, część naszego życia przeniosła się do internetu. To także czas, w którym wiele osób musiało przejść przyspieszony kurs kompetencji cyfrowych. Warto je stale podnosić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Umiejętności związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak rozpoznawanie zagrożeń i właściwe reagowanie na nie, są kluczowe – dodaje szef MC.
Dlatego właśnie warto skorzystać z okazji i wziąć udział w Europejskim Tygodniu Cyberbezpieczeństwa. A oto jak to zrobić.
W ECSM możecie zaangażować się na dwa sposoby. Pierwszy - po prostu wziąć udział w jednym z organizowanych wtedy wydarzeń. A jest tego całkiem sporo - konferencje, spotkania, webinaria i warsztaty w formule online. Wszystkie wydarzenia są otwarte dla każdego.
Drugi sposób zaangażowania to zorganizowanie własnego wydarzenia. To może być inspirujący wykład o sztucznej inteligencji, lekcja dla uczniów dotycząca bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, czy warsztat o tym jak rozpoznawać fake newsy. Wszystkie inicjatywy są cenne!
Pamiętajcie, aby je zgłosić. Szczegóły na ten temat znajdziecie na www.bezpiecznymiesiac.pl
Za to na stronie https://cybersecuritymonth.eu/ możecie sprawdzić, jakie wydarzenia w ramach ECSM są organizowane w innych krajach.
Zaangażujcie się. Warto! A przede wszystkim – pomyślcie, zanim klikniecie.