W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie prac nad zasadami wsparcia polskiego e-sportu

04.12.2024

Ministerstwo Cyfryzacji zainicjowało prace nad wypracowaniem zasad wsparcia polskiego e-sportu. Wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński podczas dzisiejszej konferencji ogłosił, że na początku przyszłego roku zostanie powołany zespół ekspertów, który zajmie się przygotowaniem rekomendacji dla rozwoju tej dynamicznie rosnącej branży.

Rozpoczęcie prac nad zasadami wsparcia polskiego e-sportu

– E-sport w Polsce to obszar o ogromnym potencjale, zarówno pod względem gospodarczym, jak i wizerunkowym. Nasze drużyny odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, co warto wspierać i promować – powiedział wiceminister Rafał Rosiński.

Zespół ekspertów i strategiczne kierunki

Zespół, którego powołanie planowane jest na styczeń, będzie złożony z przedstawicieli różnych środowisk: zawodników e-sportowych, organizacji pozarządowych, a także naukowców zajmujących się badaniem tego sektora w Polsce. Celem prac grupy będzie opracowanie zasad, które pozwolą na systemowe wsparcie e-sportu. Prace zespołu ekspertów mają zakończyć się opracowaniem rekomendacji, które będą podstawą dalszych działań Ministerstwa Cyfryzacji. Kluczowe inicjatywy mają obejmować promocję polskich zespołów, rozwój infrastruktury e-sportowej oraz edukację na temat higieny cyfrowej.

Polska na e-sportowej mapie świata

Polski e-sport ma powody do dumy. 14 listopada 2024 roku na kartach historii zapisało się pierwsze kobiece Mistrzostwo Świata w Counter-Strike 2, wywalczone przez reprezentantki Polski. Zawodniczki pokonały rywalki z Francji, udowadniając, że polski e-sport należy do światowej czołówki. Wiceminister Rosiński na konferencji prasowej zwrócił uwagę na potrzebę dalszej promocji polskich drużyn, które odnoszą międzynarodowe sukcesy.

 – E-sport to przyszłość, w której Polska może być liderem. Chcemy stworzyć warunki, które pozwolą tej branży rozwijać się w sposób zrównoważony i bezpieczny. Polska ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. W 2025 roku Polska jest również kandydatem do organizacji europejskich eliminacji pierwszych w historii e-sportowych Igrzysk Olimpijskich – powiedział prezes zarządu Polskiego Związku Esportu Łukasz Trybuś.

Cyfrowa higiena i zrównoważony rozwój

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że rozwój e-sportu powinien iść w parze z odpowiedzialnym podejściem do technologii. Promocja cyfrowej higieny, czyli umiejętnego korzystania z nowych technologii w sposób zrównoważony i zdrowy, będzie integralnym elementem prac nad wsparciem sektora.

– E-sport to przestrzeń ogromnych możliwości, ale także wyzwań związanych z nadmiernym użytkowaniem technologii. Chcemy, aby cyfrowy świat był miejscem rozwoju, a nie zagrożeń. Dlatego kwestie zdrowia psychicznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii są równie ważne, jak sukcesy sportowe – podsumował wiceminister.

{"register":{"columns":[]}}