W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają Kluby Rozwoju Cyfrowego Ministerstwa Cyfryzacji

24.06.2024

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa startuje z projektem „Kluby Rozwoju Cyfrowego”, który ma podnieść kompetencje cyfrowe Polaków. Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich, Kluby Rozwoju Cyfrowego będą oferować edukację w zakresie korzystania z nowych technologii. Pierwszy etap pilotażowy obejmie 64 gminy, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację klubów – łącznie otrzymają 31 milionów złotych. Projekt ma rozwijać umiejętności cyfrowe społeczeństwa oraz zwiększać integrację społeczną.

Kluby Rozwoju Cyfrowego - Zdjęcie z konferencji prasowej

– Wierzymy, że Kluby Rozwoju Cyfrowego staną się miejscem, które wypełni lukę edukacyjną w zakresie umiejętności cyfrowych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności będziemy w stanie efektywnie wspierać osoby najbardziej potrzebujące, przyczyniając się do wyrównania szans i wzmocnienia społecznej integracji. Realizacja tego projektu to krok milowy w kierunku cyfrowego rozwoju Polski. Dzięki Klubom Rozwoju Cyfrowego możemy budować społeczeństwo oparte na wiedzy, równości i nowoczesnych umiejętnościach. Jednocześnie rok 2024 jest czasem cyfrowej higieny. Nauczając kompetencji cyfrowych, pamiętajmy także o kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.  

– Kluby Rozwoju Cyfrowego to przedsięwzięcie strategiczne dla programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027. Program ten realizuje bardzo ambitne cele i przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego naszego kraju, zwłaszcza poprzez inwestowanie w kapitał ludzki. Szczególnym wsparciem obejmujemy tych, którzy w poszczególnych obszarach radzą sobie słabiej. Dlatego też przed Klubami Rozwoju Cyfrowego stoi  wyzwanie. Przekonać Polaków, którzy obecnie nie mają nawet podstawowych kompetencji cyfrowych, do rozpoczęcia korzystania z komputera i internetu oraz nauczyć ich, jak w bezpieczny i swobodny sposób korzystać z  e-rzeczywistości, która staje się naszą codziennością – dodał wiceminister Konrad Wojnarowski.

Kontekst projektu

Obecnie poziom kompetencji cyfrowych w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej – tylko 44% obywateli posiada co najmniej podstawowe umiejętności w zakresie technologii cyfrowych. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii i rosnącej liczby usług cyfrowych, brak tych umiejętności staje się poważnym ograniczeniem dla Polaków, wpływającym na ich jakość życia, konkurencyjność na rynku pracy oraz możliwości rozwoju edukacyjnego i kulturalnego. 

Działanie Klubów Rozwoju Cyfrowego

Projekt Kluby Rozwoju Cyfrowego zakłada utworzenie lokalnych ośrodków rozwoju kompetencji cyfrowych w gminach na terenie całej Polski. KRC będą działać w ramach już istniejących instytucji kultury i edukacji, takich jak biblioteki czy gminne ośrodki kultury. Głównym celem jest stworzenie dostępnej i zróżnicowanej oferty edukacyjnej skierowanej do dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. W KRC będą prowadzone zajęcia rozwijające umiejętności bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz usług cyfrowych, takich jak e-zdrowie czy e-administracja. 

Pilotażowe wdrożenie projektu

Projekt rozpocznie się od pilotażu w 64 gminach. Pilotaż potrwa dwa lata i ma na celu przezwyciężenie potencjalnych barier, ocenę efektów edukacyjnych oraz minimalizację ryzyka na późniejszych etapach projektu. W ramach pilotażu Ministerstwo Cyfryzacji będzie aktywnie wspierać gminy, oferując im kompleksowe materiały szkoleniowe, instrukcje oraz wsparcie merytoryczne. 

Projekt przewiduje również rozwój kompetencji edukatorów zatrudnionych w KRC oraz bieżące badania ewaluacyjne, które pozwolą na ciągłe doskonalenie działania klubów. Po zakończeniu fazy pilotażowej planowane jest rozszerzenie projektu na około 2000 gmin w całej Polsce. 

Konkurs dla gmin

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs na dofinansowanie dla gmin chcących przystąpić do pilotażu KRC. Gminy mogą składać wnioski o maksymalne dofinansowanie w wysokości 480 tysięcy złotych na działalność klubów przez okres dwóch lat. Nabór wniosków trwa do 5 lipca 2024 roku, a całkowita alokacja środków na ten etap projektu wynosi prawie 31 milionów złotych. 

Projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie)” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 –  Priorytet: 1. Umiejętności, Działanie: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych.

Materiały

Prezentacja Kluby Rozwoju Cyfrowego
Prezentacja​_Kluby​_Rozwoju​_Cyfrowego.pdf 2.56MB
{"register":{"columns":[]}}