Ruszają konsultacje ustawy dotyczącej powstania Centralnego Rejestru Wyborców
19.10.2022
Po szerokich konsultacjach z samorządowcami i wskazaniu przez nich głównych kierunków kształtu ustawy, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do konsultacji publiczny projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewidujący utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. Projekt ustawy ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom – organizację, a komisjom wyborczym – przeprowadzenie wyborów. Poprawi się również ich bezpieczeństwo. Projekt nie zakłada zmian w zasadach przeprowadzenia wyborów.
Brak wymiany danych między rozproszonymi rejestrami wyborców skutkuje brakiem możliwości szybkiej zmiany miejsca głosowania. Taki wniosek wymaga współdziałania dwóch samorządów i wymiany informacji między nimi. Ze względu na czasochłonność procesu oraz spiętrzenie wniosków przed wyborami w latach ubiegłych istniało wysokie ryzyko nie rozpatrzenia wszystkich wniosków obywateli o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania, tak aby umożliwić im głosowanie we wskazanym miejscu. Zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało ujęciem w spisie wyborców w danym obwodzie i automatycznym wykreśleniem z dotychczasowego obwodu głosowania. Poza miejscem zamieszkania będzie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Jak zaznaczył Janusz Cieszyński pełnomocnik rząd ds. cyberbezpieczeństwa - „Nowy system IT pozwoli zautomatyzować dopisanie się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Ponadto zastąpi lokalne rejestry wyborców prowadzone przez gminy.”
Każdy wyborca w łatwy sposób będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i którym lokalu wyborczym może realizować swoje prawo wyborcze.
Centralna baza danych o wyborcach i okręgach wyborczych umożliwi:
- elektroniczne usługi dla wyborców (wnioskowanie o dopisanie do obwodu do głosowania, automatyczne dopisanie do spisu wyborców, wgląd do danych własnych, zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego),
- uzyskanie referencyjnych danych o wyborcach,
- zdefiniowanie w domenie cyfrowej granic obwodów i okręgów wyborczych.
Projekt ustawy jest efektem ponad rocznej pracy urzędników kancelarii, Krajowego Biura Wyborczego i analityków Centralnego Ośrodka Informatyki. Szczegóły projektu: Projekt (rcl.gov.pl)
Materiały
Koncepcja Biznesowa Centralnego Rejestru WyborcówKoncepcja_Biznesowa_Centralnego_Rejestru_Wyborców.docx 2.06MB