Ruszył finał XXVI Olimpiady Informatycznej
10.04.2019
9 kwietnia rozpoczął się trzeci etap komputerowych zmagań. Do ostatniej tury przeszło dziewięćdziesięcioro pięcioro młodych informatyków, w tym sześć dziewcząt. Coroczne zawody adresowane są do uczniów szkół średnich, ale mogą w nich brać udział również gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. Olimpiada umożliwi tym najzdolniejszym rozwijanie umiejętności informatycznych.
Pierwszego dnia finałowych zmagań uczestnicy wzięli udział w próbnych zawodach. Prawdziwa rywalizacja rozpoczęła się w środę, 10 kwietnia i potrwa do czwartku, 11 kwietnia. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się między innymi umiejętnościami analizowania problemów obliczeniowych, układania wydajnych algorytmów i stosowania ich w językach programowania wysokiego poziomu. Zakończenie współzawodnictwa – w najbliższy piątek.
W etapach szkolnych wszystkich edycji Olimpiady Informatycznej wystartowało blisko 22 tysiące uczniów, do regionalnych etapów awansowało 7571 a w finałach znalazło się 1782. Przez 26 lat Olimpiady Informatycznej uczestnicy zmagali się z ponad 400 oryginalnymi zadaniami.
Finaliści olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. Spośród ich grona wybierani są ci, którzy mierzą się później z rówieśnikami z całego świata i odnoszą sukcesy. Największe to zwycięstwa podczas Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. W 2006 roku w Meksyku pierwsze miejsce zajął Filip Wolny, a rok później w Zagrzebiu triumfował Tomasz Kulczyński. Mamy też kilku multimedalistów. Pod względem liczby wszystkich medali zdobytych w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej Polska zajmuje drugie miejsce na świecie. Polacy zdobyli łącznie 105 medali (38 złotych, 38 srebrnych i 29 brązowych). Przodują Chiny (115 medali). W klasyfikacji medalowej zajmujemy czwarta pozycję po Chinach (77 złotych, 26 srebrnych, 12 brązowych), Rosji (odpowiednio 56, 36, 12) i Stanach Zjednoczonych (46, 34, 15).