Rządowa chmura obliczeniowa już działa!
15.01.2019
Rządowa chmura już obsługuje dwa systemy – mObywatel oraz Otwarte Dane. Wkrótce do chmury dołączą kolejne.
Chmura to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki. Usługa polega na dostarczaniu mocy obliczeniowej (serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci, analiz itp.) za pośrednictwem Internetu. W nowoczesnych koncepcjach rozwoju informatyzacji sektora publicznego, to właśnie przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako najwygodniejsze, najpewniejsze oraz najbardziej optymalne pod względem ekonomicznym. Dlatego chmury obliczeniowe dla administracji powstają licznie w państwach UE.
Rządowa chmura obliczeniowa została stworzona w oparciu o dotychczas posiadane przez Ministerstwo Cyfryzacji zasoby IT i jest zarządzana przez Centralny Ośrodek Informatyki. Chmura rządowa jest bezpiecznym rozwiązaniem dedykowanym dla istotnych z punktu widzenia państwa systemów, w tym rejestrów państwowych. Aktualnie w chmurze umieszczone są dwa systemy: mObywatel oraz Otwarte Dane.
mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej użytkownik zyskuje szybki dostęp do swoich mDokumentów takich jak mTożsamość, mLegitymacja szkolna czy mLegitymacja studencka.
Z kolei portal Dane.gov.pl jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Do korzystania z serwisu nie jest wymagana licencja ani nawet rejestracja.
Wkrótce do rządowej chmury obliczeniowej trafią kolejne systemy administracji publicznej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 15.01.2019 12:01 Jakub Karpowicz
- Pierwsza publikacja:
- 15.01.2019 12:01 Jakub Karpowicz