Skuteczna współpraca rządu z samorządem przy wsparciu dla obywateli Ukrainy
12.03.2022
W sobotę 12 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem: rzecznika rządu Piotra Mullera, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego.
Działania podejmowane przez rząd przy współpracy z samorządami, pozwalają na skuteczną pomoc napływającym do Polski obywatelom Ukrainy, także w kwestiach e-usług, z których będą mogli korzystać dzięki nadaniu numeru PESEL oraz możliwości założenia Profilu Zaufanego- podkreślił minister Janusz Cieszyńki.
Cyfrowe wsparcie dla obywateli Ukrainy
Jako Polska wdrażamy nadawanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL, dzięki czemu będzie możliwe założenie Profilu Zaufanego, który jest kluczem do e-usług. Ważnym elementem jest też utworzenie komponentu w aplikacji mObywatel – diia.pl, dzięki czemu obywatele Ukrainy potwierdzą swoją tożsamość za pomocą smartfona. Nowy komponent będzie funkcjonował produkcyjnie od niedzieli, na pełną skalę od środy tak, aby umożliwić samorządowcom jak najlepsze przygotowanie się do tego procesu.
Dostawy sprzętu
Zaraz po wejściu w życie specustawy uruchomiony zostanie zakup sprzętu komputerowego. Pierwsze jednostki trafią do gmin już w przyszłym tygodniu. Będzie to łącznie:
- 1 500 szt. komputerów All-in-One,
- 2 000 szt. laptopów do stacji mobilnych – dziś jest ich tylko 336
Każda stacja będzie wyposażona w drukarkę, skaner płaski i czytnik linii papilarnych. To podwojenie względem zakupów, które rząd planował na ten rok – trwa obecnie przetarg na 3500 komputerów.
Szkolenia dla pracowników
Od piątku trwają szkolenia dla samorządów- wzięli w nich udział przedstawiciele 1543 gmin (województwo warmińsko-mazurskie- 212 uczestników, lubelskie- 353, podlaskie- 178, mazowieckie 1 tura- 238, druga tura- 251, podkarpackie- 311). Szkolenia będą trwały cały weekend, a w przyszłym tygodniu uruchomione zostaną webinary, na których będzie można zadawać pytania i zgłaszać uwagi związane z nowym systemem. Do urzędów trafi 700 tysięcy ulotek oraz instrukcja dla użytkowników.
Cały ten proces nie byłby możliwy gdyby nie współpraca z samorządowcami. Chciałbym szczególnie podziękować: Markowi Wójcikowi ze Związku Miast Polskich, Sylwestrowi Szczepaniakowi z Unii Metropolii Polskich, Krzysztofowi Krakowieckiemu-Kuleszy z Urzędu Miasta Warszawy, Bartoszowi Pelczarskiemu z Urzędu Miasta Poznaniu, Andrzejowi Wojewódzkiemu z Urzędu Miasta Lublina, Sławomirowi Wojciechowskiemu z Urzędu Miasta Nowej Soli- dodał minister Janusz Cieszyński