Sposób na uDANE, ekologiczne wakacje
04.07.2023
Walizki spakowane? Gotowi do wyjazdu na urlop? Ważne, by spędzić go miło, zdrowo, bezpiecznie i z troską o środowisko. Jak zaplanować ekologiczne wakacje? Praktycznych wskazówek poszukajmy w portalach dane.gov.pl i kronika.gov.pl.
Ekologiczne podróżowanie
Podczas planowania urlopu, warto zdecydować się na niskoemisyjny środek transportu. Zamiast podróżować samochodem, możemy wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Skorzystajmy z autokaru lub pociągu. Z badania dotyczącego adaptacji do zmian klimatu z portalu danych wiemy, że tylko 3,1 proc. respondentów deklaruje ograniczenie korzystania z samochodu, by chronić klimat. To nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i wsparcie zrównoważonej mobilności.
Czyste plaże
Podczas pobytu nad morzem sprzątajmy po sobie. Po plażowaniu zbierzmy wszystkie swoje śmieci i upewnijmy się, że plaża pozostaje czysta. Jeśli mamy możliwość segregacji, skorzystajmy z niej. Wspomniane już badanie dotyczące adaptacji do zmian klimatu ujawnia, że jedynie 2,2 proc. respondentów deklaruje, że segreguje odpady. Poprawmy ten wynik w najbliższe wakacje. Niech nasze plaże pozostaną piękne, jak te sprzed lat, które możemy zobaczyć w portalu KRONIK@. Miały swój niepowtarzalny urok. Zobaczmy jak nad morzem odpoczywano przed laty.
Niemarnowanie żywności
Wyrzucanie jedzenia to nie tylko straty dla naszego portfela, ale również dla środowiska. Według dostępnego na stronie dane.gov.pl badania świadomości i ekologicznych zachowań mieszkańców Polski aż 30,1 proc. respondentów przyznało się do wyrzucania żywności średnio raz w tygodniu. Półtora proc. ankietowanych wskazało, że wyrzuca jedzenie codziennie. Czas zmienić złe przyzwyczajenia. Na zakupy, również te wakacyjne, zabierzmy ze sobą listę zakupów, jak 18,8 proc. ankietowanych oraz torbę ekologiczną, jak 21,4 proc. badanych. Szczegółowych wyników badania szukajcie na dane.gov.pl.
Kuchnie regionalne
Podróżując po Polsce warto spróbować tradycyjnych dla danego województwa produktów, których listę znajdziecie w portalu dane.gov.pl. Pamiętajmy jednak, aby kupować tyle, ile potrzebujemy oraz uwzględniając troskę o środowisko naturalne i domowy budżet. Ponad czterdzieści dwa proc. respondentów wspomnianego już badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski jako sposobu na ograniczenie marnowania żywności deklaruje kupowanie mniejszych porcji, bądź mniejszej liczby produktów, 19,5 proc. ankietowanych stara się jak najlepiej wykorzystać resztki.
Malownicze górskie szlaki
Góry to często obierany kierunek wakacyjnych wypraw. Pamiętajmy, by poruszać się po wyznaczonych szlakach, nie śmiecić i nie straszyć zwierząt, również dla własnego bezpieczeństwa. Możemy cieszyć się pięknem przyrody, malowniczymi szlakami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Dzięki portalowi kronika.gov.pl, piękno górskiej przyrody sprzed lat możemy podziwiać na starych rysunkach i fotografiach. To prawdziwa podróż w czasie, która pokazuje unikalny charakter tych regionów. Planując wakacyjną wycieczkę górską zajrzyjcie na portal danych i skorzystajcie z listy certyfikowanych punktów i centrów informacji turystycznej. To zestawienie niezbędnych danych kontaktowych i adresowych placówek.
Portale danych i zasobów
Portal dane.gov.pl to zbiór danych z kategorii takich jak: transport, środowisko, kultura, zdrowie oraz wiele innych, z których możecie swobodnie korzystać. Znaleźć można tam ponad 32 tys. danych, od ponad 300 dostawców. Jest to także niezwykłe źródło ponad 500 API dostępnych do bezpłatnego wykorzystania w aplikacjach czy serwisach internetowych.
Historyczne fotografie, ciekawe dokumenty archiwalne i artykuły naukowe – to wszystko dostępne jest w portalu kronika.gov.pl! Znajdziecie tam ponad 16 milionów obiektów kultury i nauki, podzielonych na ponad 70 kategorii. Co więcej, większość obiektów udostępniono na otwartych licencjach, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać do własnych projektów.