Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności 2019
16.05.2019
Szacuje się, że nawet 20% społeczeństwa w określonych sytuacjach może być wykluczone z dostępu do informacji. Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności to dobra okazja, aby przybliżyć pozostałej części problemy związane z korzystaniem z Internetu przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. To również dobra sposobność by potrzeby takich użytkowników uświadomić między innymi projektantom stron internetowych.
Międzynarodowy standard
Międzynarodowe standardy dostępności zapisane są w wytycznych WCAG 2.1 które obowiązują tak dla serwisów internetowych jak i dla aplikacji mobilnych.
Zostały one opracowane z myślą o osobach korzystających z różnego rodzaju technologii asystujących, trwale lub czasowo niemogących korzystać z myszy a jedynie klawiatury. Z poprawnie zbudowanej strony skorzystają także wszyscy internauci poprzez czytelnie, jasno i zrozumiale przedstawione treści dzięki zachowaniu poprawnej struktury semantycznej czy dzięki prawidłowemu kontrastowi.
W dobie starzejącego się społeczeństwa dostępność to nie tylko myśl o osobach z niepełnosprawnościami, ale także wyjście naprzeciw osobom starszym. Również takie osoby należy włączać cyfrowo w dziejące się na naszych oczach kolejne procesy technologiczne.
Im bardziej dostępne strony tym więcej obywateli może z nich skorzystać.
Nie tylko dobra praktyka, lecz także prawo
Za kilka dni wejdzie w życie Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Nakłada ona obowiązek dostępności na serwisy administracji publicznej.
Ministerstwo Cyfryzacji dokłada wszelkich starań by wszelkie publikowane przez nas treści spełniały wysoki standard dostępności a co za tym idzie mogły dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.
W Światowym Dniu Świadomości Dostępności zachęcamy wszystkich to szybkiego sprawdzenia dostępności swojej strony internetowej za pomocą kilku prostych pytań i odpowiedzi:
- Czy podczas przechodzenia za pomocą klawisza tabulator przez elementy klikalne strony są one widoczne i niepomijane przez klawiaturę?
- Czy wszystkie obrazki posiadają swoje opisy tekstowe – opisy alternatywne opowiadające, co przedstawiają na przykład zdjęcia? )Dotyczy także zdjęć dodawanych do portali społecznościowych)
- Czy teksty podzielone są na krótkie akapity, śródtytuły oznaczone za pomocą struktury nagłówkowej?
- Czy tytuły stron są jasne, zrozumiałe i jednoznacznie wskazujące na treść podstrony?
- Czy filmy w serwisie mają zamieszczone napisy ułatwiające ich oglądanie osobom niesłyszącym?
- Czy kontrast pomiędzy tekstem a tłem jest na poziomie 4,5:1? Czy wręcz przeciwnie – teksty są trudno czytane i zlewają się wizualnie kolorystycznie z tłem?
- Czy pola i inne elementy formularzy mają etykiety odczytywane przez technologie asystujące?
- Czy wszystkie linki są zrozumiałe – czy nie występują w serwisie odnośniki typu „więcej”, „czytaj więcej”.