W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Swobodny przepływ danych, e-Prywatność, pakiet telekomunikacyjny oraz mapa drogowa dla 5G: Polska na Radzie TTE

04.12.2017

4 grudnia br. w Brukseli odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Centralnym punktem obrad były projekty opracowane w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego: rozporządzenie ws. swobodnego przepływu danych, rozporządzenie o prywatności i łączności elektronicznej oraz rozporządzenie o BEREC, a także mapa drogowa ministrów ws 5G.

Swobodny przepływ danych, e-Prywatność, pakiet telekomunikacyjny oraz mapa drogowa dla 5G: Polska na Radzie TTE

Stanowisko Polski na posiedzeniu przedstawił Krzysztof Szubert, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.  Podczas swojej wypowiedzi Minister zaznaczył, że dla  polskiego Rządu przepływ danych nieosobowych jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w budowie szerokiego podejścia do gospodarki opartej na danych. Szybkość, z jaką rynek obejmuje nowe technologie, jest zdecydowanym powodem natychmiastowego usunięcia barier w przepływie danych w obrębie Unii Europejskiej. Potrzebna jest prosta oraz szeroka zasada swobodnego przepływu danych nieosobowych. Minister zwrócił uwagę na to, że tylko szeroki jej zakres uwolni potencjał, zwiększy konkurencję i pozwoli każdemu państwu członkowskiemu na czerpanie korzyści z tworzenia większych możliwości rozwoju zarówno dla przedsiębiorstw, jak i administracji.

Ministrowie wzięli również udział w lunchu poświęconemu długoterminowym inwestycjom na rynku telekomunikacyjnym. Minister Szubert wyjaśnił, iż z uwagi na gwałtowne zmiany związane z rozwojem inteligentnych miast („smart cities”)  długoterminowymi priorytetami inwestycyjnymi powinny być dwa obszary- sieci telekomunikacyjne oraz infrastruktura i usługi e-administracji.

 

W drugiej część spotkania Rady, Ministrowie przyjęli sprawozdanie z postępu prac nad Rozporządzeniem o prywatności i łączności elektronicznej. Rząd Polski wspiera ogólny kierunek działania Komisji Europejskiej, który zmierza do zapewnienia w Europie efektywnej ochrony prywatności i danych w komunikacji elektronicznej, a także ujednolicenia obowiązków dostawców usług OTT (over-the-top) z obowiązkami podmiotów świadczących tradycyjne usługi komunikacji elektronicznej.

Podczas posiedzenia zostało przyjęte przy poparciu Polski podejście ogólne do Rozporządzenia ustanawiającego Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej. Polska jest zdania, że należy dążyć do wzmocnienia BEREC kosztem Komisji Europejskiej, przy czym powinien on zachować swoją dotychczasową niezależność. BEREC powinien być ciałem pośredniczącym, zapewniającym merytoryczne wsparcie, zwłaszcza we współpracy między Komisją Europejską a krajowymi organami regulacyjnymi, bez uszczuplania kompetencji tych ostatnich.

Na zakończenie posiedzenia, prezydencja estońska przedstawiła informację o Dyrektywie o Europejskim kodeksie łączności elektronicznej, plan działania (mapę drogową) w zakresie częstotliwości 5G oraz konkluzje Rady w sprawie zapewnienia UE wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa oraz projekt planu działania Rady na rzecz realizacji tych konkluzji.

Materiały

Video z debaty
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.12.2017 14:14 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
04.12.2017 14:21 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}