System mObywatela
23.09.2021
Jesień to czas premier nowych wersji najpopularniejszych systemów operacyjnych. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, na jakich urządzeniach Polacy korzystają z naszej aplikacji mObywatel. Jesteście ciekawi?
Na starcie wyjaśnienie – nie zbieramy żadnych danych o użytkownikach naszej aplikacji. mObywatel to w pełni bezpieczna aplikacja, do której uruchomienia potrzebny jest profil zaufany. Jedyne, co wiemy o korzystających z naszej apki, to ilu ich jest (liczba pobrań) i rodzaje systemów operacyjnych urządzeń, na których instalują mObywatela. I to na tym drugim elemencie chcemy się skupić. Dane, które mamy, pochodzą ze sklepów App Store i Google Play.
iOS czy Android?
Od poniedziałku użytkownicy telefonów „z jabłuszkiem” mogą korzystać z nowej wersji systemu iOS, oznaczonej numerem 15. Wkrótce na pierwsze telefony trafi również produkcyjna wersja systemu Android 12.
Premiera nowego systemu to dobra okazja, by zdradzić, z jakich wersji systemu operacyjnego korzystają użytkownicy aplikacji mObywatel.
I tak – zdecydowana większość (87,37%) użytkowników naszej aplikacji korzysta z niej na telefonach z systemem Android. Pozostali (12,63%) – na telefonach z iOS.
To nie wszystko, co mamy. Sprawdziliśmy też, które wersje obu systemów są najpopularniejsze wśród mObywateli.
W przypadku „jabłuszka” najpopularniejsza jest wersja iOS 14.7 – korzysta z niego ponad 85% posiadaczy mObywatela na iPhone’ach. W rankingu nieśmiało pojawia się już wypuszczona niedawno aktualizacja z numerem 14.8, a wkrótce pojawi się najnowsza wersja – 15.
„Najpopularniejszym” wśród niższych wydań iOS-a jest system z numerem 13.6 – to 0,5% wśród wszystkich urządzeń Apple z mObywatelem.
Liderem na liście z systemem od Google jest Android 11 – z wynikiem 37,65% (wszystkich posiadaczy mObywatela na telefonach z tym systemem). Zaraz za nim jest Android 10 z wynikiem 36,64%.
Ponad 14% to Android 9, pozostałe wydania można oddzielić od liderów grubą kreską. Android 8 i 8.1 to łącznie 7,4%. Android 6 - zaledwie 1,11%.
W najbliższym czasie na listę powinien nieśmiałym krokiem wkroczyć Android 12, którego premiera odbędzie się jeszcze tej jesieni. A jakie premiery szykują się w mObywatelu?
Co słychać w mObywatelu?
Wkrótce do sklepów trafi nowa wersja aplikacji, w testach której pomagali sami użytkownicy.
- Pod koniec wakacji otworzyliśmy zapisy do grupy testowej mObywatela. Otrzymaliśmy blisko dwa tysiące zgłoszeń. Wyłoniliśmy 200 osób, które przetestowały nową wersję aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Testy pozwoliły na zweryfikowanie dostępności aplikacji dla nowych systemów: iOS 15 i Android 12, sprawdzana była również publikacja mObywatela w sklepie Google Play w nowym formacie - Android App Bundles, który zastąpi stosowany dotychczas Android Package Kit.
- Udostępnienie aplikacji w wersji beta było dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Chcemy w ten sposób weryfikować różne rozwiązania. W przyszłym roku do testów zaprosimy kolejne osoby – dodaje minister Adam Andruszkiewicz.
Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, deweloperem i twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.
Aplikacji mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, jest bezpieczna i bezpłatna. Znajdziecie w niej m.in. odziwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. swoje e-recepty i Kartę Dużej Rodziny.
Naprawdę warto ją mieć w swoim telefonie. Dlatego - jeśli jeszcze jej nie macie - pobierzcie już dziś!
- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel
Pobieraj tylko z oficjalnych źródeł
WAŻNE! Nigdy nie pobierajcie aplikacji mObywatel z podejrzanych linków w mailach lub SMSach, tylko z oficjalnych sklepów.
Jak w środę poinformował CSIRT NASK: „Uwaga! Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której przestępcy pod pretekstem wygranej w loterii namawiają do instalacji złośliwego trojana bankowego Cerberus na system Android”. Jeśli dostaliście taką wiadomość nie klikajcie w link i nie pobierajcie aplikacji. To próba oszustwa.
Podejrzane wiadomości zgłaszajcie CSIRT NASK wypełniając formularz na https://incydent.cert.pl lub przekazując je na numer 799 448 084. Uważajcie i dajcie znać znajomym!