W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Technologie w służbie klimatu - Ministerstwo Cyfryzacji na #COP24

13.12.2018

- Problemy klimatyczne, z którymi się zmagamy mają swoje źródła w wielu zjawiskach technicznych, środowiskowych czy społecznych. Internet rzeczy nie naprawi klimatu, ale daje możliwości reagowania i sterowania otaczającą nas rzeczywistością, jakie wcześniej były nieznane – mówi Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji na szczycie klimatycznym.

Technologie w służbie klimatu - Ministerstwo Cyfryzacji na #COP24

Podczas szczytu w Katowicach odbył się panel organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Karol Okoński, Maciej Kawecki (dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC), Borys Stokalski (Prezes PIIT) oraz Sebastian Grabowski (Orange Polska) zastanawiali się jak Internet rzeczy może pomóc chronić klimat?

- Internet rzeczy pozwala optymalizować procesy w oparciu o dane, diagnozować i skutecznie reagować na zachodzące zjawiska. Są to te same możliwości, których potrzebujemy, by skutecznie zarządzać zagadnieniami ochrony środowiska – wyjaśnia Karol Okoński.

Wiceminister cyfryzacji podkreśla, że w ramach prac grupy roboczej, która zajmuje się w Ministerstwie Cyfryzacji zagadnieniami związanymi z Internetem rzeczy określono już sektory, w których potencjał Internetu rzeczy jest największy. Wszystkie one służą optymalizacji, co przekłada się na unikanie szkód w środowisku, redukcję odpadów, mniejsze zużycie paliw czy większą produktywność.

- Wszystko to może służyć poprawie klimatu. Konieczne jest jednak podnoszenie świadomości oraz edukacja w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii – podsumowuje wiceminister cyfryzacji.

- Nie bez przyczyny nie mówimy o barierach prawnych rozwoju Internetu Rzeczy tylko o wyzwaniach prawnych. Prawo nie powinno stawać na przeszkodzie rozwoju technologii. Wczesna diagnoza ograniczeń pozwala je minimalizować. Nad tym pracujemy w Ministerstwie Cyfryzacji – podkreślił dr Maciej Kawecki.

W Ministerstwie Cyfryzacji obok powołanej Grupy Roboczej do Spraw Internetu Rzeczy wyodrębniony został wydział, dedykowany wyłącznie nowym technologiom. Jednym z kluczowych jego celów jest właśnie podnoszenie świadomości. Planowany jest też raport, który pokaże stan wykorzystania Internetu rzeczy w Polsce. Zajmie się też diagnozą ograniczeń prawnych, które mogą stać na przeszkodzie lub ograniczać rozwój nowoczesnych technologii.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.12.2018 18:03 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
13.12.2018 18:03 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}