Tylko w tym roku cztery miliony Polaków założyło profil zaufany!
08.12.2020
Tylko w tym roku ponad 4 miliony osób założyło profil zaufany (PZ). To historyczny rekord i najlepszy dowód na stale rosnące zainteresowanie naszymi e-usługami. W sumie PZ ma już ponad 8,6 miliona Polaków!
Profil zaufany (PZ) jest niezbędny, by móc korzystać z e-administracji. To przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. To dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.
Profil Polaków
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją.
- Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie - i jak widać skutecznie - przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dowód? Kartka z kalendarza historii profilu zaufanego:
- 2011 r. - powstanie profilu zaufanego
- 2016 r. - 400 tysięcy użytkowników (głównie urzędnicy)
- 1 stycznia 2018 r. - z profilu zaufanego korzysta 1 324 438 Polaków
- 1 stycznia 2019 r. - z profilu zaufanego korzysta 2 533 021 (przez cały 2018 r. profil zaufany założyło 1 208 583 Polaków, czyli niemal tyle samo co przez pierwsze siedem lat działania PZ!)
- 1 stycznia 2020 r. - z profilu zaufanego korzysta 4 647 391 osób (przez cały 2019 r. 2 114 370 Polaków założyło PZ)
- 8 grudnia 2020 r. - z profilu zaufanego korzysta 8 629 501 Polaków (od 1 stycznia do 7 grudnia 2020 r. PZ założyło 4 004 650 osób!)
O tym, że 2020 r. będzie rekordowy wiedzieliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii. Od stycznia do końca marca tego roku przybyło 1 216 017 nowych właścicieli profilu zaufanego.
Kolejne miesiące to kolejne wzrosty: od kwietnia do końca czerwca – 1 385 905 nowych PZ, od początku lipca do końca września – 810 924, od początku października do wczoraj – 591 804. Suma – tylko w tym roku Polacy założyli ponad 4 miliony profili zaufanych.
A czy Ty masz już swój profil zaufany?
Dzięki PZ można – bez wychodzenia z domu – założyć działalność gospodarczą, złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić narodziny dziecka, zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego, zameldować lub wymeldować się, zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, czy wysłać pismo ogólne do urzędu. A to tylko niewielka część naszych e-usług. Wszystkie znajdziecie na portalu GOV.pl.
Polacy nie tylko zakładają profil zaufany, ale i z niego korzystają!
- Ostatnie miesiące to wyraźny wzrost zainteresowania naszymi e-usługami. Tylko w listopadzie, porównując z listopadem 2019 r. – Polacy pięć razy częściej niż rok temu wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego, cztery razy częściej korzystali z e-meldunku, także cztery razy częściej zgłaszali przez internet narodziny dziecka, wysłali online trzy razy więcej pism ogólnych i dwa razy więcej wniosków o dowód osobisty – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.
A czy Ty masz już swój profil zaufany? Jeśli nie – załóż go już dziś. To nic nie kosztuje i w większości przypadków trwa tylko chwilę.
Obejrzyj nasz instruktaż i sprawdź, jak to zrobić. e-Polak potrafi!
Wideo
Młodszy brat
Profil zaufany to najważniejszy element systemu cyfrowej tożsamości, ma jednak młodszego brata… To mojeID, z którym mogli się już spotkać klienci PKO Banku Polskiego (w tym Inteligo), Banku Pekao, a także banków spółdzielczych z Grupy BPS (Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.) i Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB).
mojeID umożliwia logowanie się do serwisów administracji publicznej korzystając z loginu i hasła do bankowości elektronicznej. To bezpieczne narzędzie potwierdzania tożsamości online w komercyjnych i publicznych usługach.
Za technologiczną stronę tego rozwiązania odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
Przeczytaj więcej o mojeID.