Uruchomienie Mechanizmu Tallińskiego – Polska wspiera cyberbezpieczeństwo Ukrainy
20.12.2023
20 grudnia 2023 r. ogłoszono powołanie do życia tzw. Mechanizmu Tallińskiego, którego celem jest wzmocnienie współpracy państw sojuszniczych NATO w koordynowaniu ich działań dla wsparcia Ukrainy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Polska bierze aktywny udział w inicjatywach wspierających Ukrainę, zaatakowaną przez Federację Rosyjską. Jedną z nich jest powołanie w ramach NATO tzw. Mechanizmu Tallińskiego – grupy państw sojuszniczych, która ma na celu koordynację i wzajemne wspieranie działań poprawiających cyberbezpieczeństwo Ukrainy oraz budowanie jej odporności na cyberzagrożenia.
20 grudnia 2023 r. Państwa uczestniczące w Mechanizmie Tallińskim, postanowiły podać do publicznej wiadomości informację o jego utworzeniu poprzez ogłoszenie tekstu Oświadczenia, którego pełna treść znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W ramach tej inicjatywy Polska zgodziła się podjąć rolę tzw. Back Office zbierającego zapotrzebowanie strony ukraińskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa z jednej strony, a z drugiej oferty konkretnej pomocy i wsparcia od członków grupy.
Udział w strukturach Mechanizmu Tallińskiego wpisuje się w realizację jednego z celów szczegółowych Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024, czyli zbudowania silnej pozycji międzynarodowej Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Zacieśnienie współpracy na tej płaszczyźnie wpłynie także na wzmocnienie wielostronnych relacji Polski z państwami sojuszniczymi w NATO i stosunków polsko-ukraińskich.
Z uwagi na to, że cyberzagrożenia w dużej mierze mają wymiar transgraniczny, kluczowe jest zapewnienie współpracy z sojusznikami i strategicznymi partnerami Polski i Ukrainy. Dotyczy to np.: wymiany informacji o zagrożeniach, takich jak cyberataki na infrastrukturę krytyczną, systemy telekomunikacyjne czy łańcuchy dostaw.
Rząd Polski już w sierpniu 2022 r. podpisał Porozumienie z Ukrainą, w zakresie współpracy w obszarze cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa. W tym czasie udało się nam zrealizować szereg projektów na rzecz wsparcia Ukrainy, m.in. budowę mobilnego centrum danych czy zakup urządzeń i dostępu do szerokopasmowej łączności satelitarnej (terminale Starlink).
Cyberbezpieczeństwo Polski i wsparcie Ukrainy w tym zakresie pozostaje jednym z naszych priorytetów na 2024 r.