W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W woj. warmińsko-mazurskim wystartuje pilotaż bezpłatnych szkoleń zawodowych IT

Branża IT jest chłonna i przyszłościowa, ogromny popyt na specjalistów w tej dziedzinie będzie z roku na rok wzrastał, dlatego dajemy realną możliwość zdobycia nowych kompetencji zawodowych. „Przeprowadzimy pilotaż w regionie, w którym bezrobocie jest stosunkowo wysokie. Będziemy ofertować szkolenia zawodowe, pozwolą one zrobić pierwszy krok w branży IT, nabyć praktyczne umiejętności” – powiedział minister Cieszyński podczas konferencji prasowej w PAKT w Olsztynie.

cieszynski_pakt

Walka z bezrobociem, przeciwdziałanie zniechęceniu i poczuciu braku perspektywy rozwoju, to jedne z celów programu szkoleń zawodowych. Jak podkreśla szef resortu cyfryzacji, projekt skierowany jest zarówno do osób, które nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej swojej ścieżki kariery, jak i do doświadczonych, wieloletnich pracowników, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje lub całkowicie zmienić zawód. 

Pilotaż obejmie cała województwo warmińsko-mazurskie, z biegiem czasu będą włączane do programu kolejne rejony. W sierpniu 2023 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że stopa bezrobocia na tym terenie wynosiła 8,1%. Bez pracy pozostawało prawie 38 tys. zarejestrowanych osób, w tym 20 774 kobiety. 
Nabycie konkretnych umiejętności związanych z branżą IT pozwoli kursantom zwiększyć szanse na rynku pracy i otworzy przed zupełnie nowe perspektywy zawodowe. „Branża IT pozwala pracować zdalnie, co jest jej ogromną zaletą, w przeciwieństwie do wielu innych sektorów, które wymagają fizycznej obecności pracownika na miejscu pracy. Nie trzeba się więc przeprowadzać, robić rewolucji życiowej” – dodał minister. 

Szkolenia będą prowadzone przez specjalistów, przy wsparciu  NASK i Centralnego Ośrodka Informatyki. „Będą to przynajmniej 3-miesięczne szkolenia online, podczas których uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę w czterech specjalizacjach IT. Najlepsi kursanci będą mogli  podjąć staż w COI, NASK lub CERT i tam doskonalić swoje umiejętności zawodowe” – mówił Janusz Cieszyński. 

Szkolenia w czterech specjalizacjach:

  • Realizacja projektów IT  (budowanie aplikacji mobilnych),
  • Wejście w świat eCommerce –  budowanie sklepu internetowego (CMS WordPress, WooCommerce),
  • Pierwsze kroki z Pythonem w analizie danych,
  • Zostań trenerem z podstaw cyberbezpieczeństwa.

Szkolenia będą bezpłatne, a więc dostępne dla  wszystkich zainteresowanych zmianą swojej drogi zawodowej. „Chcemy dać kursantom realne narzędzia, przekładające się na praktyczne umiejętności, a nie robić sztukę dla sztuki. Wśród szkoleń przewidziana jest np. nauka obsługi CMS WordPress i systemu WooCommerce, które pozwalają na  stworzenie – bez umiejętności kodowania – własnego, w pełni działającego sklepu internetowego. Akurat taka umiejętność przyda się w wielu dziedzinach, bo często postawienie takiego sklepu  np. dla własnego biznesu, to spore koszty. To jest inwestycja w siebie, która nic nie kosztuje tych, którzy zdecydują się na te szkolenia” – podkreślił minister cyfryzacji. 

Każda z osób uczestniczących w szkoleniu otrzyma dostęp do platformy z materiałami edukacyjnymi, skryptami oraz dodatkowymi źródłami wiedzy. Certyfikaty będą wydawane po ukończeniu całego szkolenia i przygotowaniu projektu zaliczeniowego. 

{"register":{"columns":[]}}