Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski z wizytą w Brukseli
14.11.2024
W dniach 13-14 listopada br. wiceminister Dariusz Standerski uczestniczył w spotkaniu na temat jednolitego rynku cyfrowego UE, który jest kluczowy dla rozwoju firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas wizyty w Brukseli odbył również spotkania z Roberto Viola, dyrektorem generalnym DG CNECT Komisji Europejskiej oraz z Ilze Juhansone, dyrektorką sekretariatu generalnego Komisji Europejskiej. Ponadto, wiceminister Standerski spotkał się z Olivierem Baillym, dyrektorem ds. globalnych w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ), z którym rozmawiał o strategicznych priorytetach nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie spraw cyfrowych.
– Dzisiejsza wizyta była doskonałą okazją do rozmowy na temat tego, jak powinien wyglądać jednolity rynek cyfrowy Unii Europejskiej, a także omówienia organizacji polskiej prezydencji w 2025 roku oraz roli, jaką Polska odegra w kształtowaniu przyszłych regulacji dotyczących cyfryzacji – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Jednolity rynek cyfrowy
Podczas spotkania dotyczącego jednolitego rynku cyfrowego Unii Europejskiej, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreślił, że Europa Środkowo-Wschodnia staje dziś przed wyjątkową szansą rozwoju gospodarki cyfrowej. Jej region ma ogromny potencjał, który opiera się na trzech kluczowych elementach: dynamicznie rozwijającym się sektorze cyfrowym, nowoczesnych technologiach oraz dobrze wykształconych i utalentowanych specjalistach IT.
Cyberbezpieczeństwo i AI jako polskie priorytety cyfrowe
Podczas swojej wizyty w Brukseli wiceminister Standerski spotkał się z Roberto Viola, dyrektorem generalnym Dyrekcji Generalnej ds. Łączności, Treści i Technologii (DG CNECT) Komisji Europejskiej, a także Ilze Juhansone, dyrektorką Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej. Ponadto, wiceminister Standerski spotkał się z Olivierem Baillym, dyrektorem ds. globalnych w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ). Rozmowy dotyczyły szeregu kwestii związanych z cyfryzacją oraz cyberbezpieczeństwem. Wiceminister omówił szczegóły polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się w od 1 stycznia 2025 roku. Zwrócił uwagę na kluczowe wydarzenia, takie jak Szczyt Cyfrowy, który będzie jednym z głównych punktów polskiej prezydencji w zakresie cyfryzacji. Z kolei tematyka cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, które są priorytetowe dla Polski, będzie miała swoje odzwierciedlenie w nadchodzących konferencjach i spotkaniach międzynarodowych.
Wiceminister podkreślił także, że w ramach tria prezydencji Polska chce współpracować z państwami członkowskimi oraz Komisją Europejską w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.