Wnioski o wypłatę świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus” również przez Internet
19.02.2016
19 lutego w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) w Warszawie odbył się briefing prasowy dotyczący programu „Rodzina 500 plus”. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Anna Streżyńska - minister cyfryzacji, Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki.
Projekt „Rodzina 500+” to zainicjowany przez rząd system wsparcia rodzin.
Jak poinformowała minister Anna Streżyńska, oprócz tradycyjnej, papierowej formy złożenia wniosku o wypłatę świadczenia rodzice będą mogli złożyć wymagane dokumenty również online, przez Internet.
- Wiedząc, że wniosków będzie dużo, a z drugiej strony mając świadomość, że odziedziczyliśmy dość ułomne systemy przeznaczone do elektronicznej komunikacji obywateli z administracją, chcemy zapewnić wielokanałową możliwość składania wniosków o wypłatę 500+ - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji.
Będą to w sumie cztery kanały pozwalające na wniesienie wniosku w postaci elektronicznej. Po pierwsze przez portal Empatia, prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Drugim kanałem będzie Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), trzecim - elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), czwartym natomiast - systemy banków, które udostępniają swe usługi w formie elektronicznej.
- Wprowadzenie takiego rozwiązania powinno zapewnić rozładowanie potencjalnych kolejek w urzędach i zapewnić komfort obywatelom, gdyż wnioski będzie można wypełnić online, bez wychodzenia z domu – dodała minister Streżyńska.
Przygotowania do wdrożenia rozwiązania, które umożliwi składanie wniosków przez systemy bankowe trwają już od kilku tygodni. Lista banków zostanie przedstawiona po ostatecznym uzgodnieniu. Dla klientów warunkiem skorzystania z możliwości złożenia wniosku w elektronicznym systemie transakcyjnym banku będzie posiadanie w nim zweryfikowanego wcześniej rachunku, czyli takiego, którego założenie wymagało osobistej obecności w banku i przedstawienia tam dokumentu potwierdzającego tożsamość. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa całej procedury.
- Jestem przekonana, że od 1 kwietnia będziemy przygotowani na realizację zadań związanych z programem – dodała szefowa resortu cyfryzacji.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.11.2017 10:10 Joanna Marczak-Redecka
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka