Wsparcie dla budowy sieci światłowodowej – pierwsze wyniki oceny w ramach Inwestycji KPO
07.11.2024
Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło pierwszą turę wyników oceny merytorycznej z trzeciego naboru w ramach Inwestycji Krajowego Planu Odbudowy. Jej celem jest zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu.
– Inwestycje w szybki internet to inwestycje w przyszłość Polski. Dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy tworzymy solidne fundamenty cyfrowe, które umożliwią rozwój lokalnych społeczności i przedsiębiorstw, niezależnie od ich położenia. Dzięki tym projektom mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskają nowe możliwości edukacyjne, zawodowe i biznesowe – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Rozwój sieci światłowodowej w Polsce
Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu to jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jej celem jest rozbudowa sieci światłowodowej na obszarach, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony lub nie istnieje. Dzięki temu więcej gospodarstw domowych, firm oraz instytucji publicznych zyska możliwość korzystania z szybkiego, stabilnego i niezawodnego połączenia internetowego.
Obecnie, na podstawie wcześniejszych naborów, realizowane są 112 umowy o łącznej wartości ponad 2,1 miliarda złotych. Efektem tych inwestycji będzie podłączenie 459 tysięcy nowych punktów adresowych do sieci światłowodowej.
Plan zakłada, że szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 miliona obszarów, w których dostęp do internetu jest niewystarczający.
Etapy oceny
Proces oceny składa się z dwóch kluczowych etapów:
- Ocena formalna – sprawdzane jest m.in. czy wniosek został złożony w ramach właściwego konkursu, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie oraz czy jest kompletny.
W III naborze CPPC na tym etapie oceniło pozytywnie 195 wniosków, których wartość wynosiła ponad 1,2 mld PLN. Te wnioski przeszły do drugiego etapu:
- Ocena merytoryczna – na tym etapie sprawdzane jest, czy przedsięwzięcie spełnia wymogi m.in. techniczne i finansowe. Dodatkowo przyznawana jest punktacja w zależności od stopnia spełniania wybranego kryterium.
Pierwsze wnioski z pozytywną oceną merytoryczną
CPPC pozytywnie oceniło i wybrało do dofinansowania 18 projektów na kwotę prawie 91 milionów złotych. Projekty obejmą 18 obszarów. Dzięki temu wybrani wnioskodawcy będą mogli podpisać umowy na wsparcie i rozpocząć realizację swoich projektów.
Gdzie dotrą Operatorzy?
Operatorzy zdecydowali się zadeklarować podłączenie do sieci 18 obszarów z województw: dolnośląskiego (2 obszary), lubuskiego (1 obszar), łódzkiego (2 obszary), pomorskiego (1 obszar), świętokrzyskiego (1 obszar), wielkopolskiego (9 obszarów) i zachodniopomorskiego (2 obszary) co oznacza szacunkowo około 26 404 PA objętych zasięgiem.
To dopiero pierwsza tura wyników oceny merytorycznej. CPPC planuje regularnie publikować kolejne ocenione wnioski na swojej stronie internetowej.
Pełne wyniki pierwszej tury można znaleźć na stronie CPPC.
O Centrum Projektów Polska Cyfrowa
CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.