W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim

25.10.2024

Wzmocnienie roli europejskiej Agencji w kontekście rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz konieczności zapewnienia wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej – to główny temat rozmowy wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego z Juhanem Lepassaarem, Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Premier Gawkowski spotkał się także z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji.

Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim

Wzmocnienie roli ENISA w kontekście zagrożeń cyfrowych

Podczas spotkania z Juhanem Lepassaarem, Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA minister Gawkowski podkreślił, że ENISA odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu spójnego wdrażania dyrektywy NIS2 oraz koordynacji działań legislacyjnych państw członkowskich.  

Podczas spotkania omówiono także znaczenie ENISA w kontekście kryzysów w obszarze zdrowia – czyli zapewnienia cyberbezpieczeństwa szpitalom. Podczas rozmowy zwrócono również uwagę na potrzebę wzmocnienia ustawodawstwa dotyczącego cyberbezpieczeństwa na poziomie UE oraz ograniczenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, zwłaszcza MPŚ w zakresie raportowania incydentów.

– W kontekście rosnącej skali cyberzagrożeń, współpraca w ich zwalczaniu na poziomie europejskim nabiera szczególnego znaczenia. Potrzebujemy do tego dobrej koordynacji, wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji oraz dobrego finansowania i o to powinniśmy zabiegać na poziomie Unii Europejskiej – powiedział  wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Polska gotowa na współpracę z Grecją w zakresie wdrażania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji

Podczas spotkania z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji, rozmawiano o szybko rozwijającej się technologii sztucznej inteligencji. W związku z tym, że Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej, kraj ten chciałby zacząć współpracować z Grecją nad wdrażaniem przepisów dotyczących sztucznej inteligencji.

Polska jest zdecydowana na rozwijanie godnej zaufania sztucznej inteligencji, która będzie służyła społeczeństwu, a także wspierała innowacje i wzrost gospodarczy. Współpraca z Grecją w tym obszarze stanowi dla nas istotny krok ku realizacji tych celów.

{"register":{"columns":[]}}