Wykaz danych o wysokiej wartości – weź udział w konsultacjach!
30.05.2022
Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia wykonawczego ustanawiającego wykaz zbiorów danych o wysokiej wartości oraz ustalenia dotyczące ich publikacji i ponownego wykorzystywania. Do 21 czerwca trwają konsultacje publiczne projektu.
Dane o wysokiej wartości
Pojęcie danych o wysokiej wartości wprowadziła unijna dyrektywa w sprawie otwartych danych, a za nią implementowała je polska ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Zgodnie z tymi aktami prawnymi, dane o wysokiej wartości to informacje sektora publicznego, których ponowne wykorzystywanie może przynieść istotne korzyści dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki, na przykład dzięki ich wykorzystaniu przy tworzeniu nowych produktów lub usług (np. aplikacje na urządzenia mobilne).
W ślad za unijną dyrektywą w ustawie o otwartych danych ustalono szczególne zasady udostępniania danych o wysokiej wartości (m.in. udostępnianie przez interfejs programistyczny aplikacji - API). Nie będą one jednak dotyczyć wszystkich tego rodzaju informacji. Udostępnianiu w celu ponownego wykorzystywania (na szczególnych zasadach) podlegać będą tylko dane o wysokiej wartości wymienione w wykazie ustanowionym w aktach wykonawczych Komisji Europejskiej wydanych na podstawie dyrektywy w sprawie otwartych danych.
Projekt rozporządzenia
Projektowane rozporządzenie będzie służyło wykonaniu dyrektywy, a na gruncie prawa krajowego uzupełni regulacje ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. W załączniku do opublikowanego projektu rozporządzenia zawarto szczegółowy wykaz konkretnych zbiorów danych o wysokiej wartości zidentyfikowanych w ramach sześciu kategorii tematycznych: dane geoprzestrzenne, dane dotyczące obserwacji Ziemi i środowiska, dane meteorologiczne, dane statystyczne, dane dotyczące przedsiębiorstw i ich własności oraz dane dotyczące mobilności. W projekcie ustalono również regulacje dotyczące publikowania i ponownego wykorzystywania danych o wysokiej wartości, dotyczące np. licencjonowania udostępnianych danych czy też wymagań w zakresie stosowania API.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach. Zaangażowanie w prace prowadzone przez Komisję Europejską to szansa na realny wpływ na kształt zaproponowanego projektu.
Przypominamy – konsultacje trwają do 21 czerwca.