Wykorzystanie pasma 700 MHz na obszarach przygranicznych
16.01.2025
Jednym z najważniejszych priorytetów Polski w 2025 roku i w latach następnych jest dalszy rozwój sieci szerokopasmowych i usług, które będą świadczone m.in. na częstotliwościach pasma 700 MHz.
8 listopada 2024 r. Prezes UKE ogłosił aukcję, w której do rozdysponowania jest m.in. sześć bloków częstotliwości 2x5 MHz w paśmie 700 MHz. W ogłoszonym komunikacie przedstawiono również kwestie potencjalnych zakłóceń w paśmie 700 MHz w południowo – wschodniej części kraju, z uwagi na wykorzystanie tego samego zakresu częstotliwości przez stacje nadawcze telewizji naziemnej w Ukrainie.
Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską w zakresie sposobu wykorzystania pasma 700 MHz na obszarach przygranicznych, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakłóceń w Polsce, a jednocześnie nie stworzy przeszkód dla prawidłowego funkcjonowania naziemnej telewizji cyfrowej w Ukrainie.
W bieżącym kontakcie i porozumieniu ze stroną ukraińska wypracowaliśmy sposób usunięcia niedogodności związanymi z zakłóceniami.
W grudniu 2024 r. wystosowaliśmy oficjalne pismo do Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy z prośbą o potwierdzenie wspólnego porozumienia. W ustaleniach uwzględniono stacje nadawcze, które mają znaczący wpływ na terytorium Polski i są nimi stacje nadawcze występujące w poniższych lokalizacjach:
- Podbuż (Pidbuzh) (2 stacje nadawcze),
- Horochów,
- Brody,
- Kowel,
- Lubieszów (Liubeshiv).
Otrzymaliśmy potwierdzenie, że działania w tym kierunku są w toku i strona ukraińska zobowiązuje się do zmiany kanałów we wskazanych wyżej stacjach pracujących w paśmie 700 MHz w pierwszym kwartale 2025 r.
W dniach 16-18 grudnia 2024 r. odbyły się w Warszawie warsztaty dla Ukrainy, organizowane wspólnie przez Komisję Europejską, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i UKE. Spotkanie dotyczyło wdrażania środków na rzecz cyberbezpieczeństwa sieci 5G i polityki widmowej. Podczas warsztatów przedstawiciel strony ukraińskiej potwierdził, że Ukraina zobowiązuje się do zmiany kanałów wskazanych wyżej stacji pracujących w paśmie 700 MHz co znacząco ograniczy zakłócenia generowane przez ukraińską naziemną telewizję cyfrową i w tym kierunku aktualnie trwają pracę nad projektem, którego efekty będą widocznie w najbliższym czasie.
Wspólne działania obu państw zmierzają do tego, aby częstotliwości z pasma 700 MHz, przeznaczone na rozwój sieci 5G w Polsce, były wykorzystane w sposób najlepszy i zgodnie z ich przeznaczeniem.
Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne wysiłki pozwolą sprostać tym wyzwaniom i przyczynią się do rozwoju nowoczesnej infrastruktury cyfrowej w regionach przygranicznych, a docelowo Ukraina uwolni pasmo 700 MHz na rzecz sieci szerokopasmowych, tak jak ma to miejsce m. in. w UE.
Materiały
Pismo skierowane do strony ukraińskiejPismo_skierowane_do_strony_ukraińskiej.pdf 0.15MB Odpowiedź strony ukraińskiej
Odpowiedź_strony_ukraińskiej.pdf 0.19MB