W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyznaczamy trendy w otwieraniu danych

03.01.2023

Znamy wyniki tegorocznych badań otwartości danych. Raporty Open Data Maturity oraz OURdata Index po raz kolejny doceniły nasze rzetelne działania w tym obszarze. Dzięki konsekwentnie budowanej przez lata, skutecznie realizowanej polityce otwierania danych, jesteśmy w ścisłej, europejskiej i światowej czołówce.

Wyznaczamy trendy w otwieraniu danych

Europejski lider

„Polska wyznacza trendy w otwieraniu danych. Jesteśmy silnym, europejskim liderem, z którego wiedzy i doświadczenia inne kraje mogą brać dobry przykład” – podkreśla wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Coroczny raport Open Data Maturity bada i opisuje jak dojrzałe jest europejskie podejście do otwartych danych. Raport dokumentuje postępy 35 krajów europejskich w zakresie udostępniania i ponownego wykorzystywania otwartych danych. Identyfikuje ponadto obszary wymagające poprawy, pokazuje najlepsze europejskie praktyki i zalecenia dotyczące rozwoju. Tegoroczny ranking daje Polsce 2. miejsce. Awansowaliśmy o jedno miejsce w stosunku do ubiegłego roku. Najbardziej dojrzałe w zakresie danych kraje UE-27 to Francja (98,2%), Polska (97,9%) i Estonia (96,2%). - „To efekt konsekwentnie realizowanych działań od początku funkcjonowania resortu.” – dodaje premier Gawkowski.

Szczegółowe wyniki

Poziom dojrzałości Polski plasuje się na poziomie 98 % łącznie w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych. W trzech badanych obszarach dot. polityki otwartości, wpływu otwartych danych i portalu zajęliśmy pierwsze miejsce. W stosunku do ubiegłego roku lepiej oceniono nasze działania  w obszarach: polityki, wpływu otwartych danych oraz jakości danych. Doceniono  także  naszą politykę otwartych danych, która stanowi kompletny ekosystem integrujący szereg uzupełniających się elementów strategicznych, prawnych i technicznych. Zwrócono także uwagę na synergię pomiędzy administracją rządową i samorządową.  Wprawdzie samorządy mogą prowadzić niezależną politykę otwartości jednak publikowanie przez nie swoich zasobów w portalu dane.gov.pl stanowi wspólną korzyść.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu Open Data Maturity 2023 oraz szczegółową punktacją, jaką w rankingu uzyskała Polska. #ODM2023.

Raporty Open Data Maturity oraz OURdata Index

Kolejny sukces danych

To nie koniec dobrych informacji dla danych. Poznaliśmy wyniki kolejnego badania. W tegorocznej edycji OURdata Index 2023 Polska  znalazła się na 3 miejscu - za Koreą i Francją. W badaniu oceniono 40 krajów członkowskich OECD oraz krajów partnerskich.  Tuż za nami, w gronie liderów, znalazły się Estonia, Hiszpania, Irlandia, Słowenia, Dania, Szwecja i Litwa. Kraje te wykazały kompleksowe podejście do inicjatyw w zakresie otwartych danych. Dobrze radzą sobie we wszystkim badanych obszarach - od strategii i wymogów prawnych po publikowanie wysokiej jakości danych i współpracę z interesariuszami.

Ocena

2023 OECD Open, Useful and Re-usable data (OURdata) Index bada działania podejmowane przez rządy na rzecz zwiększenia dostępności danych z publicznych instytucji oraz promowania ponownego wykorzystywania danych. Indeks ocenia wysiłki rządów w trzech obszarach – otwartości, użyteczności i ponownego wykorzystywania danych. Jesteśmy szczególnie dumni z zajęcia pierwszego miejsca w kategorii „Data accessibility”, gdzie badane są krajowe polityki dotyczące swobodnego i otwartego dostępu do danych oraz angażowanie interesariuszy w poprawę jakości i kompletności danych. Doceniono też nasze działania edukacyjne i promocyjne oraz badania wpływu otwartych danych – w kategorii „Government suport to data re-use” obejmującej te obszary, plasujemy się na 3 miejscu za Koreą i Hiszpanią.

Dane dla każdego

Otwarte dane mają wpływ na rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Zwiększają też przejrzystość i odpowiedzialność podmiotów publicznych i prywatnych, a dzięki licznym aplikacjom ułatwiają codzienne życie. Zapraszamy do odwiedzenia portalu dane.gov.pl, gdzie można znaleźć ponad 35 tysięcy danych do dowolnego wykorzystywania. Zasoby portalu są stale aktualizowane przez ponad 360 dostawców a ich liczba wciąż rośnie. Wciąż poprawia się ponadto jakość danych, co podkreślają ostatnie rankingi.

Korzystajcie z danych z portalu dane.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}