W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaczynamy wielkie odliczanie – 100 dni do CodeWeek2020!

02.07.2020

Trudno w to uwierzyć, ale do #CodeWeek2020 już tylko 100 dni! To najlepszy moment, by zagrzać Was do przygotowań. Europejski Tydzień Kodowania rusza 10 października, ale nie czekamy – działamy już od dziś.

Notatnik biurowy kołowy, na okładce - dzieci z robotami i napis - 100 dni do CodeWeek. Obok kalendarza stoi błękitny budzik

Zapamiętajcie te daty, a najlepiej od razu wpiszcie je do kalendarza – 10-25 października 2020 r. To termin tegorocznego CodeWeek. Żeby tradycji stało się zadość – także w tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa… dwa tygodnie.

Edycja wyzwań

Tegoroczna edycja CodeWeek będzie już ósmą. Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w trakcie której - wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej (i nie tylko!) - celebrujemy kreatywność, współpracę i udowadniamy, że programowanie jest dla wszystkich.

CodeWeek to dziesiątki tysięcy wydarzeń, w których bierze udział kilka milionów osób z całego świata (w 2019 roku – 4,2 miliona).

To nie wszystko – w CodeWeek jest też nieco… zdrowej konkurencji. Wszystkie państwa ścigają się, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń.

- Jak do pory w tym przyjacielskim wyścigu radzimy sobie doskonale. W ubiegłym roku, w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania, zorganizowano w Polsce 15 139 inicjatyw, co dało nam drugie miejsce na mapie inicjatyw CodeWeek – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Marzy nam się, aby w tym roku pobić ten rekord, choć zdajemy sobie sprawę, że tegoroczna edycja może być inna niż poprzednie – dodaje szef MC.

W związku z niepewnością, co do dalszego rozwoju pandemii, nie wiemy jakiego rodzaju aktywności i spotkania będziemy mogli zorganizować na jesieni, w ramach inicjatyw CodeWeek, ale to nas nie zniechęca. Internet daje przecież nieskończone możliwości. Nie poddajemy się i zachęcamy Was do tego samego. Aby dodać Wam odwagi - już dziś zapowiadamy specjalną edycję naszego konkursu „1000 pierwszych inicjatyw”. Czym będzie się różniła od poprzednich? Na nagrody będą mogli liczyć organizatorzy wydarzeń organizowanych online. Więcej szczegółów przedstawimy już wkrótce.

Trenujemy, wymyślamy

Jednak już dziś pomyślcie jak moglibyście się zaangażować w #CodeWeek2020. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, terytorialnych, czy jakichkolwiek innych. Wydarzenie może zorganizować każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii i ci, którzy są z nimi na bakier. Wszyscy.

Jak powinno wyglądać takie wydarzenie? Jak chcecie. Zasada jest jedna: spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Wymyślenie tegorocznych wydarzeń to świetna rozgrzewka przed październikiem i trening naszej kreatywności.

Kilka podpowiedzi: jeśli zdecydujecie się na wydarzenie online, możecie zorganizować wideospotkanie z dzieciakami znajomych, stworzyć wspólny projekt w Scratch’u, a może nakręcicie filmik, który udostępnicie seniorom ze swojej gminy? Online’owe turnieje gier logicznych – to też świetny pomysł. Zresztą pomysłów może być tyle, ilu jest Was.

Organizując spotkanie, pamiętajcie, aby przemycić w nim elementy logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek, a jeśli czujecie się na siłach – bardziej skomplikowanych elementów programowania.

Mimo pandemii – część wydarzeń będzie się mogła odbyć „w realu”. Już dziś zachęcamy wszystkich nauczycieli, aby – jak tylko poznają plan lekcji – jako wydarzenia zgłosili lekcje informatyki, które będą organizowane w ich szkołach od 10 do 25 października

- Do udziału w #CodeWeek2020 zachęcamy nauczycieli wszystkich przedmiotów, z przedszkoli, szkół podstawowych, ale i liceów czy techników. Niezależnie od wieku uczniów zawsze warto pokazać im świat kodowania - tłumaczy minister Zagórski. – Do udziału w tegorocznej edycji zapraszamy też organizacje pozarządowe, firmy IT, wszystkich, którzy być może na co dzień nie mają wiele wspólnego z programowaniem. CodeWeek może być początkiem fantastycznej przygody – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nie czekaj do października

Jeśli pierwszy raz słyszycie o Europejskim Tygodniu Kodowania, koniecznie zajrzyjcie na www.codeweek.eu i  www.koduj.gov.pl, gdzie znajdziecie m.in. mnóstwo inspiracji, które pomogą w organizacji wydarzenia (także online).

Mimo, że Europejski Tydzień Kodowania rusza w październiku – swoje wydarzenia możecie zgłaszać już dziś! Jeśli macie już pomysł i datę – zarejestrujcie swoją inicjatywę. Możecie to zrobić na codeweek.eu/add. Pamiętajcie o tym, bo to bardzo ważne. Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo.

Kiedy zarejestrujecie swoje wydarzenie, pojawi się ono na mapie CodeWeek i w rankingu europejskich inicjatyw.

Zdradzimy Wam nasz tajny plan: W tym roku też marzy nam się podium. Bez Was nie będzie to możliwe.

Pomożecie?

{"register":{"columns":[]}}