W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadbaj o zdrowie z profilem zaufanym

05.04.2024

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To świetna okazja, by zadbać o siebie i o swoich bliskich – również przez internet. Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mojeIKP, e-Recepta w mObywatelu – to rozwiązania, które ci w tym pomogą.

e-usługi. Zadbaj o zdrowie z profilem zaufanym. Loga: ministerstwo Cyfryzacji, profil zaufany. Dziewczynka z mama przed ekranem monitora.

Pierwsze i najważniejsze - profil zaufany. To między innymi dzięki niemu skorzystasz z e-usług. Aby go założyć, nie potrzebujesz recepty ani wizyty u specjalisty. Wystarczy internet, telefon lub komputer oraz wizyta na www.pz.gov.pl

Profil to podstawa

Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę:  pz.gov.pl i kliknij na pole Zarejestruj się w prawym górnym rogu.

Wybierz sposób, w jaki chcesz uzyskać profil zaufany.

A można to zrobić na cztery sposoby:

1.    Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

2.    Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.

3.    Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

4.    Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku:

a)    potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą,

b)    po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl samodzielnie podpisując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym (ten sposób jest dostępny tylko dla osób, które mają w kwalifikowanym certyfikacie wpisany numer PESEL).

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz – proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziesz w instrukcji użytkownika dostępnej na stronie pz.gov.pl w zakładce POMOC.

Internetowe Konto Pacjenta i moje IKP

Co dalej? Internetowe Konto Pacjenta, które daje m.in. dostęp do historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz, jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. Do Internetowego Konta Pacjenta możesz zalogować się na komputerze, możesz też zainstalować aplikację mojeIKP na komórce.

Internetowe Konto Pacjenta i mojeIKP to bezpłatne i bezpieczne aplikacje. Sprawdź, co załatwisz dzięki każdej z nich:
•    Internetowe Konto Pacjenta (IKP), na które logujesz się przez stronę pacjent.gov.pl
•    aplikacja mobilna mojeIKP, którą instalujesz na telefonie komórkowym.

Obie oferują szereg możliwości załatwiania spraw zdrowotnych online. Aplikacja na telefon mojeIKP daje dostęp do większości funkcji Internetowego Konta Pacjenta, zachęca również do działań profilaktycznych, np. badań dla osób 40+, które możesz zrobić za darmo.

Aplikację możesz pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store.

Więcej informacji znajdziesz na stronie GOV.pl.

Recepty, skierowania i zwolnienia online

Co jeszcze umożliwi Ci IKP lub mojeIKP?

E-zwolnienie (dostępne tylko na IKP)
To zwolnienie w formie elektronicznej. Dzięki temu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). Oszczędzasz dzięki temu czas. To też znaczna wygoda - zwłaszcza, jeśli jesteś chory.

E-skierowanie 
Wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie), badanie czy do sanatorium. E-skierowanie możesz otrzymać w postaci:

•    SMS-a z 4 cyfrowym kodem
•    e-maila z pdf-em
•    wydruku informacyjnego e-skierowania
•    w aplikacji mojeIKP oraz na IKP.

E-recepta 
To elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, jak wybierzesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz ją odebrać w aplikacji mojeIKP w telefonie.  Na życzenie dostaniesz ją w formie wydruku.

Dzięki usłudze eRecepta w aplikacji mObywatel masz dostęp do swoich recept, a także do recept swoich dzieci i osób, od których masz pełnomocnictwo (np. rodziców). Możesz łatwo i szybko przeglądać je i realizować za pomocą telefonu. 

eRecepta w mObywatelu 2.0

Szybki dostęp do przeglądania, sprawdzania i realizowania recept da ci również usługa e-recepta w aplikacji mObywatel. Z nią w łatwy sposób prześledzisz listę przepisanych Ci leków wraz z informacją o ich statusie, czy o tym, kto i kiedy wystawił receptę. 

Oprócz tego w aplikacji znajdziesz czterocyfrowy kod recepty oraz kod QR, dzięki któremu zrealizujesz receptę bez podawania numeru PESEL w aptece.

Masz pytania? Więcej informacji znajdziesz na Gov.pl oraz info.mobywatel.gov.pl
Dbaj o zdrowie!

{"register":{"columns":[]}}