W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakodowana jesień

23.11.2021

Dopiero co Europejskim Tygodniem Kodowania witaliśmy jesień, a teraz już czas szykować się na zimę. Jeśli lubicie aktywnie i mądrze spędzać coraz chłodniejsze wieczory oraz szukacie nowych pomysłów na gry i zabawy z Waszymi dziećmi, podpowiadamy - wybierzcie programowanie.

Zdjęcie dłoni na klawiaturze laptopa - ujęcie z góry. Obok, na żółto-niebieskim tle jesienne liście i kod zero-jedynkowy.

Nauka programowania rozwija wiele umiejętności związanych z logicznym myśleniem, które przydadzą się każdemu. Przede wszystkim jednak może być po prostu świetną zabawą i mądrą rozrywką. Programowanie offline czy online? Sprawdźcie nasze propozycje i zdecydujcie sami!

Programowanie dla każdego

Kodowanie uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kreatywności, analizowania treści, cierpliwości i wytrwałości w poszukiwaniu rozwiązań, a także rozwija wyobraźnię i uczy pracy w grupie. Często sprawia ogromną frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Mamo i tato, z naszą pomocą, staniesz się przewodnikiem swojego dziecka po świecie programowania.

Proponowane aktywności wykorzystacie zarówno w domu, jak i podczas zabaw na świeżym powietrzu, a nawet w podróży! Do Was należy decyzja czy chcecie zacząć naukę programowania na komputerze, tablecie, czy raczej od zabaw offline.

Chcecie wiedzieć więcej o kodowaniu z dziećmi zanim przystąpicie do zabawy? Macie wątpliwości, czy programowanie jest dobrą zabawą dla czterolatka? A może po prostu chcielibyście wiedzieć po co w ogóle uczyć się kodowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w krótkich wideo, które znajdziesz w zakładce „wideo o programowaniu” na stronie koduj.gov.pl.

Kodowanie bez prądu

Pierwsza część naszych propozycji to aktywności offline, w których pokazujemy, jak w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób możesz bawić się i jednocześnie wspierać swoje dziecko w odkrywaniu świata programowania, we własnym domu i to bez użycia sprzętu elektronicznego.

  • Gry i zabawy na macie

W zabawy na macie do kodowania można bawić się samemu, jednak najlepiej włączyć w nie co najmniej jedną osobę i wspólnie przechodzić kolejne etapy gry. Zabawy przeznaczone są dla maksymalnie ośmiu uczestników. Zaproście więc sąsiadów, przyjaciół, kolegów syna lub córki i zaczynajcie super zabawę. Na stronie znajdziecie dokładne opisy gier oraz matę, którą wydrukujecie i złożycie w swoich domach. Zasady są elastyczne - można je modyfikować i dostosowywać do Waszych potrzeb i możliwości, w tym do wieku uczestników. Na bazie przygotowanych propozycji rozwijajcie własne pomysły!

Pliki do pobrania z gotową matą i broszurą ze scenariuszami gier znajdziecie we wpisie „Zabawy w programowanie na macie | CodeWeek”.

  • Zabawy dla rodziców i dzieci

Scenariusze programowania na macie to niejedyna propozycja wspólnych zabaw bez prądu. W zakładce „Zabawy dla rodziców i dzieci” znajdziecie aktywności, z których każdą przeprowadzicie w około 20 minut. Każdy znajdzie coś dla siebie. Lubicie rysować? Wypróbujcie „Jak narysować kota”. Miłośnikom zgadywanek proponujemy grę „Znajdź robaka”, a fanom planszówek przypadnie do gustu „Galaktyczna ucieczka”. Mamy też coś dla fanów origami. Zobaczcie pozostałe propozycje, to tylko kilka przykładów naszych gier!

Przygotowaliśmy także zabawy do wykorzystania na świeżym powietrzu. Zawsze namawiamy do codziennych spacerów – nawet jesienią i zimą! W parku wypróbujcie koniecznie zakodowaną zabawę z piłką lub grę „Nie nadepnij na kamień”. Proponowane aktywności skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku 6-9 lat, ale przy drobnych modyfikacjach część z nich można zaproponować także młodszym dzieciom, a część starszym.

  • Cody Roby

Cody Roby to gra, łącząca tradycyjną planszówkę z nauką programowania. Przewodnikiem w grze jest sympatyczny robot Roby, którego z pewnością polubi Wasza pociecha. Na stronie znajdziecie pliki z gotową planszą i kartami do gry. Wystarczy wydrukować je na domowej drukarce. Na stronie znajdziecie również scenariusze gry. Zaletą „Cody Roby” jest możliwość modyfikacji scenariuszy i przygotowywanie własnych propozycji. Jeśli więc lubicie kreatywne zabawy, ta gra nigdy się nie znudzi.

  • Coding@Home

Coding@home (ang. kodowanie w domu) to zbiór krótkich filmów z propozycjami łamigłówek, gier i wyzwań związanymi z kodowaniem, przygotowanych przez EU CodeWeek. Gry mają proste a jednocześnie wciągające scenariusze. Na stronie można pobrać wszystkie materiały niezbędne do rozpoczęcia zabawy. Seria Coding@Home opiera się na inicjatywie „Rodzinnego kodowania” Uniwersytetu w Urbino i Stowarzyszenia CodeMOOCnet we współpracy z Rai Cultura. Dołączcie do europejskiej wspólnoty zakodowanych, skupionych wokół Europejskiego Tygodnia Kodowania!

Całość naszych offline’owych propozycji znajdziesz w zakładce „Gry i zabawy offline”.

Gry i aplikacje online

Pogoda nie dopisuje? Nie macie możliwości wyjścia z domu? A może po prostu lubicie zabawy w internecie i to ich szukacie? Wypróbujcie proponowane przez nas gry i zabawy online, których tematem jest programowanie. Dlaczego właśnie te? Rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość. Uczą logicznego myślenia i poruszania się po wirtualnej przestrzeni. Przede wszystkim dostarczają dużo świetnej zabawy.

Linki do gier i wszystkie niezbędne instrukcje znajdziecie na koduj.gov.pl w zakładce „Gry i aplikacje online”.

Dołącz do zakodowanej społeczności

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, żeby wypróbować nasze propozycje. Wszystkie zabawy przetestowali uczestnicy CodeWeek – europejskiej akcji promującej wśród dzieci i młodzieży naukę programowania. Polska od kilku lat jest liderem pod względem liczby zorganizowanych zakodowanych wydarzeń i w 2021 r. uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Kodowania już po raz dziewiąty. W tym roku utrzymaliśmy miejsce na podium, zajmując trzecią pozycję i organizując do 24 października 14 900 zajęć (w 2020 roku w Polsce zorganizowaliśmy największą liczbę inicjatyw przypadającą na liczbę mieszkańców - aż 20 550).

W tym roku finalne wyniki CodeWeek przesunięte zostały na styczeń 2022 roku, co oznacza, że ciągle jeszcze można zgłaszać swoje wydarzenia na mapę Europejskiego Tygodnia Kodowania i uzyskać certyfikat uczestnika. Dlaczego warto? Jak to zrobić? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w artykule „Jak zacząć?”.

Bądźmy w kontakcie!

Niech Wasza jesień będzie kolorowa, energetyczna i zakodowana. Zapiszcie adres koduj.gov.pl, gdzie w zakładce Zacznij programować znajdziecie wszystkie wymienione zabawy, zarówno offline jak i online.

Obserwujcie profil CodeWeek na Facebooku i Instagramie oraz stronę koduj.gov.pl. Na bieżąco umieszczamy tam informacje na temat CodeWeek, konkursów związanych z nauką programowania oraz nowe propozycje zakodowanych aktywności. Jeśli chcecie się z nami skontaktować - macie pytania, wątpliwości, propozycje, pozostajemy do Waszej dyspozycji.

Piszcie na adres: programowanie@mc.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}