Zakończyło się Forum Zarządzania Internetem 2018
13.12.2018
Forum Zarządzania Internetem było kolejną okazją do podjęcia wielu zagadnień związanych z funkcjonowaniem sieci. W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się m.in. takie tematy jak Odpowiedzialność platform internetowych, reforma prawa autorskiego, wolność słowa w Internecie, sztuczna inteligencja i przejrzystość algorytmów.
Dzisiejsza konferencja jest trzecią już edycją polskiego Forum Zarzadzania Internetem. Forum jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez IGF Polska – inicjatywę powołaną do życia z przez Ministerstwo Cyfryzacji, aby promować wielostronną, otwartą dyskusję nad zagadnieniami zarządzania Internetem czyli nad prawnymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami rozwoju, funkcjonowania i korzystania z sieci.
Tegoroczne Forum zdominowała tak właśnie wielostronna i otwarta dyskusja. Debatowano o najważniejszych wyzwaniach oraz szansach, jakie niesie ze sobą rozwój i upowszechnianie się internetu. Wśród uczestników obecnych w Centrum Nauki Kopernik byli przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i technicznych oraz nauki.
Program konferencji tworzony był oddolnie, przez wszystkie zainteresowane środowiska. Do współorganizacji Forum zaproszono rekordową liczbę 20 organizacji. Przeważająca część agendy – cały blok sesji równoległych - to ich autorskie propozycje debat na tematy, które w tej chwili są istotne dla użytkowników internetu.
Forum otworzył Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. W swoim wystąpieniu podkreślał przewagi dyskusji wielostronnej prowadzonej pomiędzy równymi sobie partnerami, z których każdy – państwo, biznes, nauka czy czwarty sektor – ma do odegrania inną, właściwą sobie, rolę. Nawiązując to tematu konferencji – suwerenności technologicznej – stwierdził, że powinniśmy rozumieć to pojęcie szerzej, niż tylko jako odnoszące się do kwestii ściśle technologicznych. Trzeba na nie spojrzeć również przez prymat takich zagadnień jak wolności i prawa w Internecie, dane jako waluta, czy regulacje, które mogą nas chronić w sieci lub też ograniczać. Minister wyraził nadzieję, że w trakcie Forum będzie okazja przedyskutować ten dylemat.
Wystąpienia w części plenarnej Forum również koncentrowały się wokół szerokiego rozumienia suwerenności technologicznej oraz regulowania internetu, które jest wprawdzie potrzebne, ale nie rozwiąże wszystkich naszych problemów.
W dalszej części konferencji dyskutowano o wyzwaniach i szansach, jakie dla polskich przedsiębiorców niesie sztuczna inteligencja, rozwiązaniach prawnych służących przeciwdziałaniu cenzurze w internecie, OSE i kompetencjach cyfrowych potrzebnych w stechnicyzowanym świecie oraz o reformie praw autorskich.
Informacje na temat Środkowoeuropejskiego Forum Zarządzania Internetem dostępne są na stronie poświęconej temu wydarzeniu. Tam również opublikujemy wkrótce nagrania z sesji.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.12.2018 12:49 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 13.12.2018 12:49 Kinga Graczyk