W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji w USA

28.06.2024

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski udaje się z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. 1 – 4 lipca br. odbędzie serię spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej oraz przedstawicielami branży technologicznej i polskimi specjalistami pracującymi w USA. Główne tematy rozmów to cyberbezpieczeństwo, dialog cyfrowy oraz inwestycje podmiotów amerykańskich w Polsce.

Zapowiedź wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji w USA

Wyjazd stanowi otwarcie na możliwości transformacji cyfrowej, jakie daje współpraca z USA, naszym sojusznikiem i państwem, z którego pochodzi wiele spółek cyfrowych kluczowych dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

Wyjazd do USA wpisuje się w realizację jednego z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji podczas Przewodnictwa PL w UE w 2025 r. – stosunków transatlantyckich.

Polska jest stałym przedmiotem ataków cybernetycznych, których liczba wzrasta. Współpraca z instytucjami amerykańskimi pod tym względem zwalczania tego rodzaju zagrożeń jest kluczowa. Wynika nie tylko z zobowiązań sojuszniczych, dobrych bliskich relacji dwustronnych, ale jest zdeterminowana bieżącą sytuacją bezpieczeństwa – agresją Rosji na Ukrainę i licznymi cyberatakami przeciwko polskiej infrastrukturze krytycznej ze strony Rosji i grup pozapaństwowych pozostających pod kontrolą tego państwa. Dlatego współpraca z agencjami amerykańskimi jest kluczowa. Ministerstwo Cyfryzacji chce także zaproponować administracji USA współpracę w zakresie polityki cyfrowej, w tym współpracy w zakresie AI.

Podczas wizyty planowane są spotkania ze spółkami w Dolinie Krzemowej. Ich celem jest potwierdzenie trwających lub możliwych do realizacji w najbliższej przyszłości kluczowych inwestycji cyfrowych w Polsce. Polska posiada unikalne możliwości dla rozwoju inwestycji – amerykańskie spółki zlokalizowały, np. w Krakowie i Gdańsku, centra R&D / usługowe. Zazwyczaj stają się one magnesem dla kooperantów, którzy podążają za głównym inwestorem.

Przewagą konkurencyjną Polski jest jakość – posiadamy dobrze wykształconą kadrę inżynierów o wysokich umiejętnościach cyfrowych. Wyróżnia się jakością usług i produktów cyfrowych tworzonych przez polskich specjalistów na całym świecie. Dlatego właśnie podczas wizyty dojdzie do spotkania z Polakami z Doliny Krzemowej odpowiedzialnymi za rozwój najnowocześniejszych technologii w tamtejszych spółkach.

{"register":{"columns":[]}}