Zaprogramuj wakacje swojemu dziecku
14.07.2023
Wakacje wszystkim nam kojarzą się z beztroską i zabawami na świeżym powietrzu. Jak zapewnić dziecku równie radosne chwile w czasach, w których otoczeni jesteśmy nowymi technologiami? Oto garść porad, jak uczynić wakacje Waszych dzieci niezapomnianymi!
Wielu z Was zastanawia się, jak obudzić w dzieciach chęć poszukiwania przygód w realnym świecie i choć na chwilę odciągnąć je sprzed ekranów tabletów, komputerów czy smartfonów. Nie jest to łatwe zadanie, jednak chcemy Wam pomóc zaplanować lato tak, by wspólnie spędzany czas był wartościowy dla wszystkich. Potrzebne będzie tylko Wasze zaangażowanie!
Zaplanujcie tydzień, zachowując zdrowy balans
Dzieci – wbrew temu, co może się wydawać – lubią planować. Harmonogram daje poczucie bezpieczeństwa, a ustalając go wspólnie z dzieckiem, dajecie mu poczucie sprawczości i kontroli nad własnym czasem. Przygotujcie tygodniowy plan i powieście go w ogólnodostępnym miejscu, tak by dziecko bez problemu mogło sprawdzić, co czeka je w kolejnym dniu. Jeśli Wasze dzieci nie potrafią jeszcze czytać – rysujcie. Przekonacie się, że już samo przygotowanie planu okaże się świetną zabawą!
Najważniejsze jednak, by planować razem. Zamieśćcie tam nie tylko aktywności Waszych dzieci, ale również te wspólne, jak wycieczka rowerowa czy popołudniowa gra w piłkę. Spróbujcie zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zastanówcie się nad rozpoczęciem wspólnych treningów. Gra w bule czy badmintona może okazać się świetnym sposobem na regularne wyjścia z domu. Wybierzcie aktywność, która sprawi radość całej rodzinie. Kluczem do udanego „zaprogramowania” tygodnia jest wysłuchanie wzajemnych potrzeb. Dzięki temu lepiej poznacie własne dzieci i dowiecie się, co sprawia im najwięcej radości.
Planując tydzień, nie zapomnijcie o tych bardziej przyziemnych zajęciach, jak porządki czy zakupy. W Waszym harmonogramie uwzględnijcie też rozrywkę z wykorzystaniem smartfonów czy innych urządzeń cyfrowych. Dzięki ustalonym w taki sposób zasadom dziecko nauczy się odpowiedzialnie dysponować swoim czasem również w świecie online.
Pamiętajcie, że gry cyfrowe, które często pochłaniają dzieci na długie godziny, mogą okazać się doskonałym narzędziem edukacyjnym, wspierającym ich rozwój. Pomóżcie najmłodszym wybrać tytuły dostosowane do wieku, pozwalające rozwijać konkretne umiejętności lub zdobywać przydatną wiedzę. Nauka przez zabawę ma wielką moc! Jedną z gier polecanych szczególnie tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem online, jest FireW@lly. Gra zaznajamia z zagadnieniami niezbędnymi do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z internetu, a jej fabuła koncentruje się na podstawowych pojęciach z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Wideo
Więcej informacji o grze FireW@lly znajdziecie tutaj: gov.pl/firewally
Programowanie na plaży? Czemu nie!
Szukacie dla swoich dzieci mądrej rozrywki na wakacje? Zorganizujcie im zajęcia z programowania! Dzięki darmowym materiałom edukacyjnym znajdującym się na platformie OSE IT Szkoła każdy z Was może takie zajęcia poprowadzić nie tylko w domu, ale i na…plaży czy górskim szlaku. Tak – wspólny wakacyjny wyjazd stwarza idealne warunki do nauki kodowania!
Możecie np. stworzyć własne sudoku. Wykorzystajcie w tym celu znalezione muszelki, kamyki, szyszki czy patyki. Jak zacząć? Narysujcie na piasku kratownicę 3x3, zbierzcie po trzy wymienione przedmioty i…rozpocznijcie grę! Pamiętajcie, że w każdym z rzędów powinien znaleźć się tylko jeden kamyk, patyk czy szyszka. Spacer po mieście nudzi Wasze dzieci? Zakodujcie go! Zabawcie się w poszukiwanie konkretnych rzeczy, np. niebieskich kółek, czarnych strzałek czy żółtych roślin. Spacer okaże się ciekawszy, a spostrzegawczość dzieci z pewnością Was zadziwi!
Zachęceni programowaniem na świeżym powietrzu?
Przed wyjazdem przygotujcie matę do programowania wraz z poradnikiem „Zabawy w programowanie na macie”, w którym znajdziecie 10 scenariuszy do zabaw offline. Mata do samodzielnego przygotowania to kratownica, na której znajduje się 100 pól i układ współrzędnych, pozwalający precyzyjnie określić położenie każdego pola. Do maty dołączone są także kolorowe kartoniki (100 sztuk). Scenariusze z poradnika zawierają różne aktywności w formie gier i zabaw, które mają za zadanie wprowadzić w świat programowania. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy łamigłówek, jak i amatorzy zajęć ruchowych. Zadania pomogą zrozumieć i przyswoić pojęcia wykorzystywane przez programistów takie jak: algorytm, system binarny czy sekwencja. Scenariusze to tylko przykładowe zadania – po wykonaniu kilku zrozumiecie, że sama mata stwarza nieskończenie wiele możliwości realizacji własnych pomysłów!
Zaprzyjaźnijcie się z pomarańczowym kotem!
Wspólny wyjazd to najczęściej zaledwie mała część dziecięcych wakacji, dlatego warto szukać mądrych alternatyw, które zainteresują dzieci na dłużej. Znacie Scratcha? Ten sympatyczny kot to najlepszy przewodnik po świecie programowania dla początkujących. To narzędzie, które umożliwi Waszym dzieciom stworzenie pierwszych animacji czy gier komputerowych. Po zalogowaniu się na platformie OSE IT Szkoła znajdziecie dwa kursy:
- „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – ta część kursu przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci w wieku od 5 do 9 lat oraz wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Kurs składa się z ośmiu modułów, każdy kolejny jest kontynuacją i rozwinięciem zdobytych wcześniej umiejętności. Scratch Junior – młodszy brat Scratcha 3.0 – pozwala nie tylko tworzyć skrypt, ale też budować całą narrację zgodną z konceptem obranym przez młodego twórcę. Do obsługi programu niewymagana jest nawet umiejętność czytania.
- „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – kurs stworzony dla nieco starszych dzieci w wieku 9–12 lat oraz osób, które chcą kontynuować naukę programowania z pomarańczowym kotem. Ta część również składa się z ośmiu modułów i podobnie jak w przypadku kursu dla młodszych dzieci, polecamy trzymać się kolejności bloków.
Zachęcajcie Wasze dzieci do zabaw, które rozwijają i pozwalają zdobywać nowe umiejętności. Programowanie to nie tylko czas spędzony przed komputerem, ale nauka wielu kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu. Co ważne – jest możliwe również w wersji offline!
Materiały
Zabawy_w_programowanie_na_macie_CodeWeekZabawy_w_programowanie_na_macie_CodeWeek.pdf 4.76MB Mata_CodeWeek_mała
Mata_CodeWeek_mała.pdf 3.86MB