W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaskakująca prawda o Polakach

05.02.2020

Oto najnowsze, sensacyjne dane, do których dotarliśmy! W Polsce mieszka… 21 539 Polaków. To nie #fakenews. To twarde i pewne informacje z portalu DANE.gov.pl.

Kobieta trzymająca się za głowę.

Ręka w górę, kto się domyślił, że chodzi o nazwisko (szczerze)? Na naszym portalu opublikowaliśmy właśnie ich aktualną listę. Możecie szukać rodziny, znajomych i… ciekawostek. My część tej pracy już za Was wykonaliśmy. Oto efekty.

Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...

Najpierw jednak wróćmy do Polaków. W naszym kraju mieszkają obecnie 10 942 kobiety i 10 597 mężczyzn noszących to dumne nazwisko. A jak nazywają się inni Polacy, którzy nie mają na nazwisko Polak?

Przed Wami nasz TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

  1. Nowak – tak na nazwisko ma 203 980 osób,
  2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 137 981 Polaków,
  3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 109 896 osób,
  4. Wójcik - 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju,
  5. Kowalczyk – to nazwisko 97 537 osób,
  6. Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 94 829 osób,
  7. Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 92 903 osoby,
  8. Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 90 658 osób,
  9. Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 88 381 osób,
  10. Woźniak – 87 981 osób nosi takie nazwisko.


Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie do naszej bazy. 

- Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. A to nie wszystkie interesujące dane, które publikujemy na naszym portalu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Lista nazwisk to tylko jedna z ponad 14 tysięcy baz, które udostępniamy  na DANE.gov.pl – dodaje szef MC.

Bierzcie i korzystajcie

Na portalu znajdziecie również wiele innych bezpłatnych danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii. Dzięki nim powstało już wiele przydatnych aplikacji. Jakich? Choćby umożliwiających sprawdzenia w telefonie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy prezentujących okoliczne zabytki.

- Dostęp do publikowanych przez nas danych może być – na co liczymy - świetnym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Chcemy to stale ułatwiać poprzez otwieranie kolejnych zasobów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Portal DANE.gov.pl jest zasilany danymi z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i wzbogacamy go o nowe funkcjonalności.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

{"register":{"columns":[]}}